Je zakázán pohyb mezi okresy. Pokud například mají lidé chalupu jinde, nebo jezdí přes týden do práce do jiného okresu, než žijí, musejí si vybrat jedno z míst. V tom, ve kterém žijí od začátku opatření, musejí setrvat po celou dobu. Do jiného místa nemohou.

Výjimky při cestách

Cestování po okrese je již povolené, ale mezi okresy stále až na výjimky zakázané. Některé okresy, které k sobě dlouhodobě patří, jsou navíc sloučené. Je tak možné cestovat například mezi okresy Brno-město a Brno-venkov. Naopak v okolí hlavního města Prahy tuto možnost lidé nemají.

Zkrátka by se měli držet ve své obci a mimo ni cestovat pouze ze závažných důvodů. Pokud lidé v reálu žijí jinde, než je jejich trvalé bydliště, měli by se při kontrole prokázat například nájemní smlouvou nebo potvrzeními o placení plynu či elektřiny, z něhož bude jasné jejich současné bydliště.

Čím vším se prokázat

Při cestách mimo okres nebo katastr obce by se lidé měli prokazovat policistům například na papír předem napsaným čestným prohlášením, kam cestují. Napsat to mohou i na formulář dostupný na internetu. Budou tam muset uvést místo, čas a cíl cesty.

Pokud mají lidé jiné potvrzení, například žádanku od lékaře, měli by si ji vzít s sebou. V případě cest za prací mimo okres, kde žijí, by u sebe měli mít například pracovní smlouvu s místem výkonu práce, nebo potvrzení od zaměstnavatele.

Velikonoce 2021 v ulicích Hranic.
Cestování o Velikonocích: Ať lidé odjedou na chalupy, zní ze Sněmovny

Lidé mohou dostat pokutu až dvacet tisíc korun. Kontroly policie zaměřila do všech míst, ve kterých předpokládá porušování krizových opatření, včetně vlaků a autobusů. „Z počátku jsme většinou řešili věci domluvou, od druhého týdne jsme již začali být přísnější. Projevilo se to i v počtu přestupků,“ poznamenal ministr vnitra Jan Hamáček, podle nějž se policie snaží postupovat vstřícně a jen extrémní případy musí řešit i fyzicky.

I to, jaké důvody člověk uvede do čestného prohlášení, vyhodnocuje policie. Policisté mohou v případě podezření žádat vysvětlení a využít další nástroje ke zjištění skutečného stavu. Každý musí být schopný prokázat, že se na něj daná výjimka vztahuje.

Vzor formuláře ve vašem Deníku

Vzor formuláře si můžete stáhnout a vytisknout si z našeho webu zde
v menší velikosti nebo v rozměru A4.