PIN kód je vytištěn na formulářích. Na tiskové konferenci Českého statistického úřadu (ČSÚ), který sčítání pořádá, to řekl jeho místopředseda Stanislav Drápal.

Člověk tak musí od sčítacího komisaře převzít papírový formulář, na kterém bude PIN kód uveden. Za jeho pomoci si může otevřít elektronický formulář ve chráněné databázi. „Možnost elektronického vyplňování začíná uplynutím rozhodného okamžiku, to znamená půlnocí z 25. na 26. března, a bude končit 14. dubna,“ řekl Drápal. Po vyplnění přes internet již není potřeba odevzdávat papírové formuláře.

Papírové formuláře předají lidem sčítací komisaři označení viditelně umístěným průkazem, a to po 7. březnu. Pokud člověka nezastihnou, zanechají mu ve schránce letáček, na kterém navrhnou termín návštěvy. Pokud nebude vyhovovat ani druhá navržená schůzka, bude možné zavolat na informační linku sčítání lidu, která bude zdarma, a změnit termín. Pokud komisař nezastihne v domácnosti nikoho ani podruhé, nechá opět ve schránce lísteček s adresou pošty, kde bude možné si formulář vyzvednout.

Elektronický způsob vyplnění mohou využít i lidé, kteří budou v době sčítání v zahraničí

Musí mít ovšem PIN kód, bez něj nemá možnost se sčítání zúčastnit. „Pokud někdo nebude zastižen sčítacími komisaři, aby mu byl předán formulář, pak má možnost o něj požádat kdekoliv na území České republiky, například na obecním či městském úřadu nebo na pracovišti ČSÚ,“ řekl Drápal. Tyto formuláře budou kód také obsahovat, nebudou však na rozdíl od formulářů doručených do domácností předvyplněné.

Pokud si člověk, který pobývá v cizině dlouhodobě a v České republice obývá jednočlennou domácnost, formuláře pro sčítání nebude moci vyzvednout a projektu se tak nezúčastní, obstará si za něj ČSÚ část dat z jiných databází. Budou ovšem chybět informace například o jeho národnosti, náboženské příslušnosti.

Pro vyplnění přes internet bude muset počítač splňovat některé náležitosti. Například musí mít kvůli ochraně dat nainstalovaný Adobe Acrobat verze 9.0 a vyšší. Ten bude ovšem možné stáhnout si na webových stránkách, kde bude člověk formulář vyplňovat.

Kampaň ke sčítání lidu bude kvůli škrtům v rozpočtu omezená

close zoom_in Český statistický úřad (ČSÚ) spustil informační kampaň ke Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Kromě informačních bannerů na internetu bude obsahovat i osm různých spotů, které se objeví v českých televizích. Kvůli úsporným opatřením ve státním rozpočtu však museli statistici snížit její rozpočet ze 113 na 25 milionů korun. Na tiskové konferenci to dnes řekla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Celkový rozpočet sčítání je 2,48 miliardy Kč.

„Informační kampaň považujeme za klíčovou pro účastníky sčítání. Bohužel budeme muset tu kampaň kvůli škrtům, které se dotkly celého projektu, poněkud omezit,“ uvedla Ritschelová. ČSÚ tak musel oželet placený prostor v tisku a rádiích. Kampaň se bude soustředit pouze na televizi a internet.

Podle statistiků je přitom kampaň nezbytná, aby lidé pochopili důležitost sčítání a vyplnili formuláře. Získaná data totiž budou v následujících letech sloužit jako podklady pro celou řadu průzkumů a rozhodnutí. „Výsledky, které z tohoto projektu budou získány, bude v budoucnu využívat celá řada institucí,“ řekla Ritschelová. Jde například o hasičské záchranné sbory, dopravní podniky, zdravotnické či vzdělávací zařízení.

Poselství celé kampaně má vyjadřovat slogan „Budoucnost se počítá“

V lednu se začaly na internetu objevovat informační bannery. Od 1. února potom poběží v českých televizích osm dvacetivteřinových spotů, z nichž každý míří na jinou cílovou skupinu, od seniorů přes národnostní menšiny, věřící, řemeslníky a velké podnikatele až po mladé rodiny s dětmi.

Sčítání lidu, domů a bytů patří k nejrozsáhlejším statistickým zjišťováním. Koná se každých deset let. Následující sčítání je připravováno na březen 2011. Rozhodným okamžikem bude půlnoc z 25. na 26. března 2011.