Manuál, jak by měli pořadatelé postupovat v případě násilí na sportovních akcích, v úterý představil ministr vnitra Ivan Langer (ODS) společně se zástupci fotbalového svazu. Ti by měli mít právo nejen fotbalové výtržníky zadržet na dobu nezbytně nutnou, ale v případě nutnosti také spoutat.

Policie mimo stadion

Policie se podle slov ministra Langera omezí na dodržování veřejného pořádku mimo fotbalové stadiony. V praxi to znamená, že policisté budou fotbalové fanoušky doprovázet při cestě na stadion a zpět. V průběhu samotného zápasu pak policie už jen ohlídá okolí stadionu. Uvnitř stadionu bude dodržování pořádku pouze na pořadatelích – s výjimkou jednoho zástupce policie, který by měl plnit koordinační funkci. Policie zasáhne na stadionu pouze v případě, kdy by došlo k ohrožení životů fanoušků. „Naši společnou koncepci stavíme na principu pána domu. To znamená, že stadion není z právního hlediska veřejným prostorem, a proto zde není uplatnitelné právo na vstup pro každého,“ řekl Ivan Langer. Pořadatelé tedy mohou rozhodnout, koho na stadion pustit a koho ne.

Fotbalové kluby plánují ve spolupráci s policií a probační a mediační službou zkompletování evidence problémových fanoušků, kterou by si mohly fotbalové kluby vzájemně předávat. Několik desítek neproblémovějších fanoušků, kteří osnují velké výtržnosti a strhávají k nim dav dalších, by do budoucna podle Langera nemělo být na stadiony vůbec vpuštěno.

Počítá se i se zavedením kamerového systému na všech stadionech první ligy a extraligy, který by monitoroval veškeré účastníky. „Určitě to je cesta. Kamerové systémy se už osvědčily v zahraničí a bylo by jen dobře, pokud by se podobným způsobem začaly využívat i u nás. Všechno samozřejmě musí směřovat k tomu, aby byl divák nejen spokojený, ale hlavně v bezpečí,“ říká například mluvčí fotbalové Slavie Ondřej Zlámal.

Praxe provizorních soudních řízení s výtržníky přímo na stadionech, tak jak tomu bylo například v Praze na stadionu Sparty při utkání s Baníkem Ostrava, by podle ministerstva vnitra měla pokračovat při vytipovaných problémových utkáních.