Více než třicet mililitrů vody spadlo během 24 hodin na metr čtvereční na Děčínsku. To znamená od úterního do středečního večera více než třicet litrů na každý metr čtvereční. K tomu se ještě přidal i silný vítr.

Největší problémy nadělala hasičům i lidem v Děčíně voda. Museli čerpat vodu ze sklepů, déšť navíc zatopil i některé silnice, především v okrajových částech Děčína.

„V Loubí se vytvořila laguna na silnici, zatopený byl podjezd u továrny Promptus," vyjmenovává mluvčí magistrátu Markéta Lakomá některá problematická místa v Děčíně.

Problémy s průjezdem byly také na odbočce z Teplické ulice do Horního Oldřichova nebo v Křešicích, kde natekla na silnici voda z polí. V těchto místech nebyl průjezdný jeden pruh silnice z centra Děčína do Boletic.

„Během středy jsme vyjížděli ke 14 případům spojeným s deštěm," uvedl krátce po 16. hodině operační důstojník hasičů.

Ti odčerpávali vodu ze zaplavených sklepů, například v Bynově měli lidé až 40 centimetrů vody ve sklepích, nebo čistili vpusti potoků. V Horním Žlebu se pak zřítila zřejmě vlivem dešťů kůlna u jednoho z domů.

Stouply ale hladiny také větších toků na Děčínsku. Například říčka Kamenice ve Hřensku stoupla během osmi hodin o více než půl metru a překročila první stupeň povodňové aktivity. V relativně krátké době vzrostl průtok Kamenice devětkrát. Pozdě odpoledne ale začala její hladina opět klesat.

„Všechny toky ve městě mají vyšší hladinu, ale žádný z potoků se nevylil ze svého koryta. Stoupla také Ploučnice," hlásil ve středu odpoledne starosta Benešova nad Ploučnicí Filip Ušák.

Déšť v kombinaci se silným větrem stojí také za pádem stromu na Mariánské louce v areálu děčínského zámku. Městská policie místo opáskovala, spadlý strom by pak měl být ve čtvrtek dopoledne rozřezán.

„Lípa, která je na okraji louky směrem od polikliniky, bude ve čtvrtek pokácena. Prosíme občany, aby se nezdržovali v lesoparcích a na hřbitovech. Stromy mohou být poškozeny i na jiných místech ve městě," žádá mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

To platí zejména pro lesopark na Kvádrberku, který je oblíbeným vycházkovým místem obyvatel Děčína.

Na Mariánské louce to letos není první strom, který zde spadl. V polovině června zasáhl blesk během prudké letní bouřky jeden z tisovců rostoucích na okraji parku, nedaleko nyní spadlé lípy. Kvůli nebezpečí dalšího pádu jej museli hasiči pokácet a rozřezat.

Problémy nadělal silný vítr i v okolních městech, především v Ústí nad Labem, kde zkomplikoval dopravu cestujících městskou dopravou. Kvůli spadlému trakčnímu vedení nejezdily trolejbusy přes centrum. Zastaven byl také provoz lanovky na Větruši.

Silný vítr strhl trolejové vedení v ulici U Divadla ve středu v půl osmé ráno.

„V důsledku této poruchy se stalo centrum města pro všechny trolejbusové linky zcela neprůjezdné a byla proto neprodleně zavedena náhradní autobusová doprava," uvedl ústecký dopravní podnik.

Centrum křižuje většina linek trolejbusů. Cestující tak museli počítat se zpožděním. Dopravní podnik předpokládal, že poruchu odstraní během odpoledne.

Kvůli silnému nárazovému větru byl zastaven i provoz lanové dráhy na Větruši. Lanovka se znovu rozjede nejspíš až ve čtvrtek.

V Lovosicích pak spadl strom na Zeleném náměstí, stejně jako v Děčíně ale nikoho naštěstí nezranil.

Vítr i déšť by se měl v následujících dnech již zklidnit, po dosavadních poměrně vysokých teplotách by se na přelomu roku mělo ochladit.