„Co říkáte na to, že se letos maturity odehrávají v rouškách?“ zní dotaz na skupinu studentů Střední odborné školy stavební a Středního odborného učiliště stavebního v Kolíně, kteří mají státní část zkoušky dospělosti za sebou. Studenti krčí rameny. „Tak nějak nám to vlastně bylo jedno. Vždyť nám stačily rozestupy.“

Na "zkoušku dospělosti" se maturanti připravovali převážně doma - jen když bylo potřeba, tak učivo konzultovali na dálku s učiteli. Pravidelné konzultace probíhaly na škole od 11. května. Podle ředitele školy Jindřicha Synka nedošlo během prvního dne maturit k žádným dramatům. 

Také studenti z Benešova dospěli v pondělí k poslední fázi svého středoškolského studia. "Nepíší se klasické práce, pouze didaktické testy," připomněl ředitel zdejšího gymnázia Roma Hronek s tím, že dopoledne se jednalo o matematiku, odpoledne o angličtinu. "Zbývá ještě čeština a tím bude písemná maturita hotova," dodal. 

Ústní část maturitních zkoušek bude zahájena v pondělí 8. června a probíhat bude stejně jako v předchozích letech. I během ní je však nutné počítat se zvýšenými hygienickými požadavky na zkoušené a zkoušející. 

Přísnější dohled kantorů

V Plzeňském kraji se státní maturity týkají více než tří a půl tisíc studentů, kteří píší didaktické testy z českého jazyka a volitelného druhého předměu, tedy matematiky nebo cizího jazyka. Rovněž oni musejí počítat s přísnějším dohledem kantorů na dodržování hygienických pravidel. 

„Měli jsme služby u vchodu, ve třídách, všude se dala dezinfekce. Žáci musí chodit do školy v rouškách, jen v lavici ji mohou sundat, musí mít rozestupy,“ řekl Deníku zástupce ředitele Vyšší odborné školy a Obchodní akademie v Klatovech Jiří Bureš s tím, že praktické maturity tam měli už minulý týden, v pondělí začaly státní. 

„Třídy si hned ráno prohlédla paní komisařka, lavice máme samozřejmě rozestavěné. U třídy, kde studenti píší testy z matematiky, se rozestupy kontrolovaly snadno, protože tam je přihlášeno velmi málo žáků. Mnohonásobně více studentů se letos přihlásilo na angličtinu, což osobně nechápu – já bych si maturitu z matematiky vybral hned,“ usmíval se Jaroslav Kašpar, zástupce ředitele Střední průmyslové školy dopravní (SPŠD) pro pracoviště Křimice.

Studenti většinou vítali, že se maturity konají, našli se ale i jedinci s opačným názorem. Ti totiž doufali, že známky dostanou podle předchozích vysvědčení, což byla jedna z vládou zvažovaných variant. "Trochu jsem to podcenil, byl fofr to dohánět,“ řekl jeden z maturantů na plzeňské průmyslovce.

I zde čekají studenty také ústní maturity. „Půjde o složitější proces z hygienických norem, kdy se musí po každé zkoušce vyvětrat, vydezinfikovat místo po maturantovi. Nebude společný nástup na úvod, ale budou chodit po skupinkách. Ani předání vysvědčení na radnici tentokrát nebude,“ podotkl Jiří Bureš.

Víc času na přípravu

Na Integrované střední škole technické a ekonomické, jež je největší střední školou Sokolovska, se maturitních zkoušek zúčastní celkem 199 studentů, a to včetně 88 řemeslníků.  Škola je dobře připravená jak na maturitní zkoušky, tak i na opatření související s bezpečností.  „Situaci jsme sledovali a reagovali na podněty z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Chtěli jsme studenty i řemeslníky připravit na maturity či závěrečné zkoušky,“ říká ředitel školy Pavel Janus.

Vzhledem k tomu, že v předchozích letech se na mnohých školách maturovalo už od dubna, měli nyní studenti na přípravu více času. Přesto však mnozí z nich nervozitu pociťovali. „Byla to hlavně nejistota, zda maturity vůbec budou, či nikoliv. Já se připravovala na to, že budou. Ale byli i tací, kteří tvrdili, že ne, a těm nezávidím,“ směje se jedna ze studentek Bára Nekolincová.

Školník s teploměrem

Nahodit sváteční oděv a vykročit pravou nohou, v takovém duchu se neslo pondělí i pro studenty posledního ročníku na Obchodní akademii a Hotelové škole Havlíčkův Brod. Hned u vchodu do školy na studenty čekal školník s digitálním teploměrem. Bez problémů prošli všichni, až na jednoho.

„Prvotní měření ukázalo lehce přes sedmatřicet, ale pak už bylo vše v pořádku,“ prozrazuje ředitel školy Jiří Forman. „Kdyby maturantova teplota neklesla, musel by ze zdravotních důvodů požádat o náhradní termín a jít až v září,“ vysvětluje. I když se tomuto lehce rozpálenému nešťastníkovi na chvíli orosilo čelo, u ostatních panovala dobrá nálada.

„Moc se nebojím, dokonce ani nejsem nervózní,“ svěřila se studentka Pavlína Klementová. „Měli jsme dobrou průpravu v průběhu celého studia, takže nám nic nechybí. Zvládneme to i bez nějaké intenzivní přípravy ve škole,“ dodala. 

„Sice jsme za ty dva měsíce přišli o hodně učiva, ale musím souhlasit, že to pro nás až taková rána není. Učitelé se nám maximálně snažili vyjít vstříc,“ uzavírá její spolužák Honza Hnízdil.

Jak probíhaly písemné maturity i na jiných místech České republiky? Prohlédněte si naši bohatou fotogalerii.