Čínské turisty dnes potkáte v Praze, Českém Krumlově, Telči. Zpráva o jejich pobytu v Česku tedy není žádný trhák. Jenže 27 mladých lidí z tří čínských provincií, kteří tu byli v druhé polovině července, drží několik primátů. Většina z nich byla poprvé v zahraničí, tudíž i v Praze. Byli prvními účastníky úvodního ročníku letní školy pro čínské studenty na UK se zaměřením na reálie, historii a současný vývoj a také poprvé ve svém životě zažili hodování a polehávání v městském parku, konkrétně ve Stromovce. Mimochodem právě to byl pro mnohé z nich největší zážitek čtrnáctidenního pobytu.

„Byla to pro nás vzácná příležitost seznámit se s evropskou kulturou a vidět nádhernou architekturu a přírodu. A nejkrásnější byl piknik ve Stromovce, hráli jsme hry, jedli a všichni byli šťastní,“ svěřila se vysokoškolačka Bei.

Čínské peníze vítány

Na Univerzitě Karlově v současnosti studuje 64 mladých Číňanů a projekt letní školy by podle výkonného tajemníka Česko-čínského centra Univerzity Karlovy Miloše Balabána mohl přilákat do univerzitních poslucháren daleko víc studentů.

Zdaleka přitom nejde jen o zajímavý finanční efekt. Nastupující generace je totiž jedním z klíčových faktorů čínského ekonomického růstu. Akademici Miloš Balabán a Michal Tomášek v článku, který v září vyjde v časopise The Lawyers Quaterly, doslova píší: „Silným ‚ekonomickým žolíkem‘ v digitalizaci Číny  je existence čtyř set milionů spotřebitelů, tzv. mileniálů, tj. generace, která dosáhla dospělosti na přelomu 21.století. Ti nyní začínají výrazně ovlivňovat nejen čínský, ale i globální trh. Nejpodstatnějším rysem čínských mileniálů je, že jejich život, resp. životní styl, je spojen s používáním inovačních integrovaných mobilních platforem.“

Manažerka letní školy Mirka Kortusová potvrzuje, že když její čínští frekventanti popisovali důvod hrdosti na svou zemi, zmiňovali nové technologie, rychlodráhy a možnost placení zboží pomocí mobilů.

Zaorálek byl spokojený

Jejich zvídavost si vyzkoušeli i zástupci českého ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva zahraničí či sněmovny. „Bylo to výborné. Zarazila mě drtivá převaha dívek, některé byly sice velmi zdvořilé, ale zároveň hodně ambiciózní, kladly překvapivé otázky, dokonce i kritické k současné čínské politice ve světě. Zdálo se mi, že to pro ně byla silná zkušenost - co viděli a slyšeli, vstřebávali s ohromným zájmem. S takovým typem studentů je příjemné se setkat,“ sdělil Deníku šéf sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek.

Poklona přišla i z druhé strany. „Vyučující byli na své lekce skvěle připravení a bylo zajímavé se od nich dozvídat různé úhly pohledů na odlišné záležitosti. Jen je škoda, že dva týdny nestačí na to, abychom navštívili všechna krásná místa v Praze a v Česku,“ hodnotí pobyt Wang.

Mimochodem dostat se do Prahy nebylo vůbec snadné. Posluchači čtyř čínských univerzit prošli náročným výběrem a o svém pobytu museli obden podávat zprávy, neboť jejich mateřské školy jim z poloviny pobyt hradily. Podle Balabána je nejvíc zaujal systém českého zdravotnictví, jeho dostupnost, pojištění a fungování záchranky. Právě těmto tématům se možná bude dominantně věnovat druhý běh letní čínské školy příští rok.