„Detektory jsou v České republice prozatím tři, používají je policisté v jižních Čechách a na jižní Moravě,“ uvedla policejní mluvčí Martina Korandová. A právě přístroj jihomoravských kolegů si mohli ve čtvrtek vyzkoušet policisté z Plzeňského kraje při zmíněném cvičení.

„Jeho cílem bylo zkoordinovat složky policie za účelem odhalování nelegální tranzitní migrace,“ dodala s mluvčí tím, že policisté se zaměřili také na odhalování padělaných dokladů a na potírání trestné činnosti, která s nelegální migrací souvisí.
Policisté na západě Čech zadrželi desítky migrantů před dvěma roky, loni to však byly pouze tři osoby. Více nelegálních migrantů přinesl ale letošní rok. V únoru zadrželi policisté kamion, v němž bylo ukryto 35 cizinců, další byli zadržení v mezinárodních autobusech a vlacích. Dohromady to je podle mluvčí 43 migrantů.

Čtvrtečnímu cvičení přihlíželi také ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar a policejní prezident Tomáš Tuhý. „Díky dnešnímu cvičení mám ucelenou představu, jak vlastně policie a cizinecká policie pracuje a jak to v reálu v rámci odhalení nelegálních migrantů chodí,“ řekl ke cvičení ministr vnitra Metnar.

Detektor je podle něj velmi užitečná věc. „Zařízení usnadňuje práci a budu podporovat, aby se přístroj dostal tam, kde bude potřeba,“ dodal ministr.

Podle policejního prezidenta je modernizace policie naplánována do roku 2022 a v tomto programu je rovněž zahrnuto pořízení detektorů pro západočeské policisty.