S případem obrovské vůle žít se ve středu 28. ledna setkali jilemničtí policisté. Dvaasedmdesátiletá důchodkyně, která ve svém bytě v Poniklé upadla na zem a nedokázala se sama zvednout, přežila tři dny na zemi bez jídla a pití. Jediné, co během dlouhého čekání na pomoc pila, byla Alpa francovka.

Seniorce zachránila život všímavá sousedka, které bylo divné, že stará paní tři dny nevychází z bytu, nezvedá telefon a ani neotvírá dveře, kdy je zároveň po celý čas z bytu slyšet zvuk televize.

„Na místo okamžitě vyjela hlídka policie, ve spolupráci s jednotkou hasičů bylo provedeno otevření bytu a zde byla žena skutečně nalezena. Ležela na podlaze v ložnici v zuboženém stavu, přesto ještě žila,“ řekla Deníku zástupkyně vedoucího obvodního oddělení Policie ČR v Jilemnici Miroslava Kalenská.

Zraněná důchodkyně byla při vědomí a komunikovala. Překvapeným lékařům, kteří byli na místo přivoláni, se od ní dokonce dostalo vysvětlení.

„Uvedla, že před třemi dny se jí večer, když šla před spaním vypnout televizi, udělalo slabo a zamotala se jí hlava. K televizi už nedošla, upadla a bez pomoci nedokázala znovu vstát ani si nijak přivolat pomoc. Zůstala ležet na pravém boku,“ popsala událost Kalenská.

Lihový roztok zachránil život

Důchodkyni zdravotníci převezli k ošetření do Masarykovy městské nemocnice v Jilemnici, neboť při svém pádu utrpěla zlomeniny, v důsledku dlouhodobé nehybnosti také výrazné proleženiny a bude muset podstoupit i řadu dalších vyšetření k určení celkové diagnózy.

Podle Miroslavy Kalenské žena žila jen z toho, co měla ve svém dosahu. Tím byly dvě lahvičky alkoholického roztoku éterických olejů, silic, vonných látek bylin a přírodního mentolu, mezi lidmi známých jako Francovka. Žena měla lahvičky uložené u postele.

Společnost Alpa z Velkého Meziříčí nebyla informací o podivném případu zaskočena a dokonce vidí mezi záchranou důchodkyně a pitím francovky přímou souvislost.

Po malých dávkách dodává nejenom optimismus

„Lze předpokládat, že poměrně vysoké procento lihu ve francovce má obdobné účinky jako alkoholické nápoje a při malých dávkách po použití dodává líh využitelnou energii a v kombinaci s účinnými látkami – mentolem a směsi bylin stimuluje lepší využití vlastních obranných mechanismů a psychicky podporuje,“ sdělila Deníku za společnost Alpa Aneta Marková.

Francovka má v sobě skutečně 60% alkoholu, čímž se staví na roveň například některým českým absintům. Je tedy možné, že po jejím požití se důchodkyni opravdu mohla zvednout nálada, když už se nedokázala zvednout ze země.

Seniorka se nyní zotavuje v nemocnici z proleženin a otoků. Zde se možná ukáže, že mazadlo našich babiček a dědečků jí pomůže z trablů i podruhé. Francovka se totiž používá hlavně k masážím a hojivým obkladům.