Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Frausova prvouka nejlepší evropskou učebnicí roku

Plzeň/Frankfurt -Žáci druhých tříd základních škol, kteří při výuce prvouky využívají učebnici Nakladatelství Fraus s titulem Prvouka pro 2. ročník základních škol (komplet materiálů pro výuku), se budou učit z nejlepší evropské učebnice roku 2011.

12.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Ondřej Šmíd

Na mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu o tom dnes rozhodla odborná porota Evropské asociace nakladatelů učebnic, složená z evropských pedagogů, didaktiků a nakladatelů. Cenu za nejvyšší ocenění dnes při slavnostním vyhlášení převzal Jiří Fraus, jednatel Nakladatelství Fraus.
Úspěch plzeňského učebnicového nakladatelství je o to cennější, že druhá nominovaná učebnice Zeměpis pro 9. ročník a víceletá gymnázia (interaktivní učebnice) získala Zvláštní cenu poroty.

Ceny uděluje Evropská asociace nakladatelství učebnic (EEPG) a plzeňskému nakladatelství se tak podařilo navázat na mimořádné úspěchy z předchozích třech ročníků. Loni byla rovněž Zvláštní cenou poroty oceněn titul Život v našem regionu. V roce 2009 získala v konkurenci 48 učebnic 26 vydavatelů z 16 zemí stříbro učebnice matematiky pro 6. ročník v kategorii Best European Schoolbook Awards a bronz Dějepis 6, který byl oceněn v soutěži EEPG Best Schoolbook Awards. V roce 2008 titul Chemie pro 8. ročník ZŠ tuto soutěž dokonce vyhrál. Podobné úspěchy v této soutěži nakladatelství zaznamenává pravidelně již od roku 2005.

Celkově se letos do soutěže o Nejlepší evropskou učebnici přihlásilo 20 nakladatelů s 40 tituly, z nichž 9 včetně obou původních českých učebnic bylo nominováno na ocenění. Letos ve Frankfurtu proběhl již její dvanáctý ročník.
Autorky vítězné učebnice se rozhodly jít proti proudu

Autorky Michaela Dvořáková a Jana Stará působí na Pedagogické fakultě UK Praha na katedrách občanské výchovy a primární pedagogiky. Už samotné nominace si velice vážily a z ocenění čerpají z něho další sebedůvěru pro svou práci při tvorbě učebnic a jejich ne vždy snadné prezentaci před učiteli. „Setkáváme se s učiteli, kteří naše učebnice oceňují, ale zároveň přiznávají, že to od nich vyžaduje větší přípravu. Vedle nich existuje řada učitelů, kteří mají rádi tradičnější přístup a ty je potřeba o kvalitách naší učebnice přesvědčovat,“ přiznává Michaela Dvořáková.

Michaela Dvořáková připouští, že právě multikulturní přístup a otevřenost pro život v současných podmínkách, ve kterých neschází tak samozřejmé součásti světa současných školáků, jako jsou média či počítač, nejspíše zaujaly mezinárodní porotu. „Z ocenění máme velkou radost, teď jsme dostaly jasný impuls, že se nemusíme bát zkoušet to dál jinak, než bylo dosud obvyklé. Budeme se cítit jistější,“ dodává Michaela Dvořáková.

Prvouka 2, která se stala součástí učebnicové řady pro první až pátý ročník ZŠ, vznikla na zakázku Nakladatelství Fraus. Autorky se rozhodly jít proti proudu a koncipovat výuku jinak, než je obvyklé. „Prvouka, a obzvláště ve druhé třídě, bývá často chápána jako předmět, kde si děti povídají, hrají, opakují věci z první třídy, takže se v důsledku mnoho nového nedozvědí. My jsme chtěli přizvat děti jako skutečné partnery k vážnější diskusi a nabídnout jim zajímavější učivo,“ popisuje prvotní záměr spoluautorka Michaela Dvořáková.

Výsledkem je, že děti se mohou už v tomto věku seznamovat s jevy jako multikulturalismus, při kterém autorkám šlo o to, aby si osvojily, že různost nemusí být ohrožující, ale naopak zajímavá. „Do učebnice jsme zapracovaly i situace, které mohou nastat v kontaktu s jinými etniky včetně konfliktů, na které se děti snažíme připravit a učit se je zmírňovat. Děti pak ve škole prakticky nacvičují chování, které jim v podobných situacích přijde vhod,“ popisuje jedno z novátorky pojatých témat Michaela Dvořáková. Děti podle této učebnice mají rovněž rozeznat situaci, kdy jsou v ohrožení a naučit se, jak oslovovat dospělé a požádat o pomoc. S multikulturním přístupem také například souvisí i způsob, jakým je pojednáno téma Vánoc. V této kapitole se žáčci dozvědí, jak se slaví svátky v různých zemích a kulturách.

Prvouka 2 pro ZŠ (komplet materiálů pro výuku – tištěná i interaktivní verze)

V učebnici se nacházejí jak osvědčené, tak nové kapitoly, odrážející změny, které přináší probíhající školní reforma. Stejně jako v jiných učebnicích Nakladatelství Fraus pro první stupeň, i zde se na každé stránce nachází spodní lišta, která shrnuje nejdůležitější pracovní pokyny k úlohám, což usnadňuje orientaci nebo i samostatnou práci doma, např. s nemocnými žáky.

Učebnice klade důraz na aktivitu dětí a nácvik praktických dovedností (tzn. nejedná se o „encyklopedickou“ učebnici). Cílem je motivovat žáky k výzkumům a projektům a učit je tak týmové i samostatné práci. Učebnice vytváří podmínky pro projektovou výuku i tím, že zdůrazňuje vztah mezi znalostmi o přírodě a o lidské společnosti, posiluje mezipředmětové vazby (témata z prvouky jsou obsažena např. také v Čítance pro 2. ročník).
Součástí kompletu Prvouka 2 je učebnice, pracovní sešit, interaktivní učebnice a příručka učitele, jež kromě metodických pokynů nabízí učiteli další souvislosti a rozšiřující informace a obsahuje řadu dalších aktivit, her a úkolů pro žáky.

Interaktivní učebnice vychází z obsahu tištěné učebnice, navíc je doplněna o řadu tematických videí, audionahrávek, obrázků, fotografií, mezipředmětových odkazů, webových odkazů atd.; nabízí rozšíření práce s klasickou učebnicí. Pro žáky je tato forma výuky atraktivnější; učitel má vše na jednom místě, nemusí si doplňkové materiály pracně dohledávat

Přehled obsahu učebnice prvouky pro 2. ročník podle tematických okruhů RVP:
• Místo, kde žijeme: Orientace v obci a v okolní krajině - Světové strany - Doprava v okolí školy - Jsem cyklista
• Rozmanitost přírody: Rok a jeho cyklus v přírodě - Voda obyčejná a vzácná - Cyklus vody v přírodě a její skupenství - Počasí - Pokusy s vodou - Ekosystém potoka a rybníka
• Lidé kolem nás: Žijeme v rodině, soužití generací - Zaměstnání: kdo pracuje v nemocnici - Nebezpečné situace mezi lidmi
• Lidé a čas: Život ve městě před sto lety a nyní - Rodokmen naší rodiny - Naše svátky a svátky jiných kultur
• Člověk a jeho zdraví: Vývoj člověka a jeho potřeby - Naše orgány ve zdraví a nemoci - Chování při úrazu a první pomoc
• Průřezová témata: Média a život s informacemi - Lidé různých kultur - Dokážeme spolupracovat - Ochrana čistoty vody.

Dvořáková Michaela, Stará Jana

(TISKOVÁ ZPRÁVA)

12.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Úklidové práce - slušný plat 7 000 Kč Zavedená česká úklidová firma přijme spolehlivé pracovníky na večerní úklid v areálu ČZU v Praze 6 - Suchdole. Za dobře odvedenou práci nabízíme, v porovnání se zaběhlou praxí, velmi slušné platové podmínky. 6.000 -8.000 Kč. Nástup možný ihned a dále 1.10.2018, kdy se bude úklid rozšiřovat na další budovu. Rovněž přijmeme zkušenou obsluhu na mycí stroj. Tel.: 731 483 518, 603 441 440 Gastronomie - Nabídka práce servírka 110 Kč Do japonsko korejské restaurace v centru Prahy hledáme posilu do našeho týmu na pozici servírka. Jsme menší, útulná restaurace s přátelským kolektivem a chutnou, luxusní gastronomií. Pokud Vás naše nabídka zaujala, prosíme o kontaktování na níže uvedené telefonní číslo. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 89 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč, mzda max. 106 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Pracoviště: Ostrava, příp. Moravskoslezský kraj - dle zakázek, Kontakt: telefonicky na č. 737 110 374, , Požadujeme praxi na stavbách 2 roky.. Pracoviště: Jaromír mlčoch - ostrava, . Informace: Jaromír Mlčoch, +420 737 110 374. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Referent odboru životního prostředí Městského úřadu Kraslice, agenda ochrany přírody a krajiny. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podmínkou přihlášení do výběrového řízení je podání PÍSEMNÉ PŘIHLÁŠKY se všemi náležitostmi a přílohami do 12.10.2018 na Městský úřad Kraslice., Bližší informace naleznou uchazeči na www.kraslice.cz v sekci Úřední deska MěÚ Kraslice.. Pracoviště: , . Informace: , .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasan Rúhání, současný prezident Íránu
9

Trump dopadne jako Saddám Husajn, varoval Američany Rúhání

Benjamin Tetteh, Costa Nhamoinesu a Josef Šural se radují z vítězství svého celku. Sparta doma porazila Liberec 4:1.

Sparta doma jednoznačně přejela Liberec, zářili Stanciu a Tetteh

Pivo za více jak 287 korun. V Mnichově vypukl slavný Oktoberfest

V Mnichově v sobotu odstartoval v pořadí 185. ročník tradičního Oktoberfestu. Bavorská metropole očekává během dvou týdnů šest milionů návštěvníků, připraveno pro ně je sedm milionů litrů piva. Za tuplák moku návštěvníci zaplatí od 11,50 eur (287 korun).  

AKTUALIZOVÁNO

Výbuch plynu zničil rodinný dům, jeden člověk v sutinách zemřel

/VIDEO/ Mostkovicemi na Prostějovsku otřásl v sobotu výbuch. V rodinném domě, kde k tragédii došlo, zemřel jeden člověk. Dva zranění byli převezeni do nemocnice. Poškozeny byly i okolní domy a jejich obyvatelé museli být evakuováni.

Lékárníci chystají žalobu na SÚKL, kvůli opožděným dodávkám léků

Česká lékárnická komora se chystá zažalovat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) kvůli opožděným dodávkám léků. Žalobu chce podat, pokud ústav nezačne trestat distributory léčiv za to, že objednané léky pro konkrétní pacienty nedodávají lékárně včas, tedy do dvou pracovních dnů podle zákona. Komora se na tom usnesla na dnešním mimořádném sjezdu.

OBRAZEM: Dopravní podnik zpřístupnil garáže, vozovnu i depo

Pražský dopravní podnik v sobotu během dne otevřených dveří zpřístupnil některé své provozy. Tentokrát lidé mohli navštívit tramvajovou vozovnu Motol, autobusové garáže Řepy a depo Zličín, odkud celý den vyjížděly historické soupravy metra.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT