Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Frausova prvouka nejlepší evropskou učebnicí roku

Plzeň/Frankfurt -Žáci druhých tříd základních škol, kteří při výuce prvouky využívají učebnici Nakladatelství Fraus s titulem Prvouka pro 2. ročník základních škol (komplet materiálů pro výuku), se budou učit z nejlepší evropské učebnice roku 2011.

12.10.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Ondřej Šmíd

Na mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu o tom dnes rozhodla odborná porota Evropské asociace nakladatelů učebnic, složená z evropských pedagogů, didaktiků a nakladatelů. Cenu za nejvyšší ocenění dnes při slavnostním vyhlášení převzal Jiří Fraus, jednatel Nakladatelství Fraus.
Úspěch plzeňského učebnicového nakladatelství je o to cennější, že druhá nominovaná učebnice Zeměpis pro 9. ročník a víceletá gymnázia (interaktivní učebnice) získala Zvláštní cenu poroty.

Ceny uděluje Evropská asociace nakladatelství učebnic (EEPG) a plzeňskému nakladatelství se tak podařilo navázat na mimořádné úspěchy z předchozích třech ročníků. Loni byla rovněž Zvláštní cenou poroty oceněn titul Život v našem regionu. V roce 2009 získala v konkurenci 48 učebnic 26 vydavatelů z 16 zemí stříbro učebnice matematiky pro 6. ročník v kategorii Best European Schoolbook Awards a bronz Dějepis 6, který byl oceněn v soutěži EEPG Best Schoolbook Awards. V roce 2008 titul Chemie pro 8. ročník ZŠ tuto soutěž dokonce vyhrál. Podobné úspěchy v této soutěži nakladatelství zaznamenává pravidelně již od roku 2005.

Celkově se letos do soutěže o Nejlepší evropskou učebnici přihlásilo 20 nakladatelů s 40 tituly, z nichž 9 včetně obou původních českých učebnic bylo nominováno na ocenění. Letos ve Frankfurtu proběhl již její dvanáctý ročník.
Autorky vítězné učebnice se rozhodly jít proti proudu

Autorky Michaela Dvořáková a Jana Stará působí na Pedagogické fakultě UK Praha na katedrách občanské výchovy a primární pedagogiky. Už samotné nominace si velice vážily a z ocenění čerpají z něho další sebedůvěru pro svou práci při tvorbě učebnic a jejich ne vždy snadné prezentaci před učiteli. „Setkáváme se s učiteli, kteří naše učebnice oceňují, ale zároveň přiznávají, že to od nich vyžaduje větší přípravu. Vedle nich existuje řada učitelů, kteří mají rádi tradičnější přístup a ty je potřeba o kvalitách naší učebnice přesvědčovat,“ přiznává Michaela Dvořáková.

Michaela Dvořáková připouští, že právě multikulturní přístup a otevřenost pro život v současných podmínkách, ve kterých neschází tak samozřejmé součásti světa současných školáků, jako jsou média či počítač, nejspíše zaujaly mezinárodní porotu. „Z ocenění máme velkou radost, teď jsme dostaly jasný impuls, že se nemusíme bát zkoušet to dál jinak, než bylo dosud obvyklé. Budeme se cítit jistější,“ dodává Michaela Dvořáková.

Prvouka 2, která se stala součástí učebnicové řady pro první až pátý ročník ZŠ, vznikla na zakázku Nakladatelství Fraus. Autorky se rozhodly jít proti proudu a koncipovat výuku jinak, než je obvyklé. „Prvouka, a obzvláště ve druhé třídě, bývá často chápána jako předmět, kde si děti povídají, hrají, opakují věci z první třídy, takže se v důsledku mnoho nového nedozvědí. My jsme chtěli přizvat děti jako skutečné partnery k vážnější diskusi a nabídnout jim zajímavější učivo,“ popisuje prvotní záměr spoluautorka Michaela Dvořáková.

Výsledkem je, že děti se mohou už v tomto věku seznamovat s jevy jako multikulturalismus, při kterém autorkám šlo o to, aby si osvojily, že různost nemusí být ohrožující, ale naopak zajímavá. „Do učebnice jsme zapracovaly i situace, které mohou nastat v kontaktu s jinými etniky včetně konfliktů, na které se děti snažíme připravit a učit se je zmírňovat. Děti pak ve škole prakticky nacvičují chování, které jim v podobných situacích přijde vhod,“ popisuje jedno z novátorky pojatých témat Michaela Dvořáková. Děti podle této učebnice mají rovněž rozeznat situaci, kdy jsou v ohrožení a naučit se, jak oslovovat dospělé a požádat o pomoc. S multikulturním přístupem také například souvisí i způsob, jakým je pojednáno téma Vánoc. V této kapitole se žáčci dozvědí, jak se slaví svátky v různých zemích a kulturách.

Prvouka 2 pro ZŠ (komplet materiálů pro výuku – tištěná i interaktivní verze)

V učebnici se nacházejí jak osvědčené, tak nové kapitoly, odrážející změny, které přináší probíhající školní reforma. Stejně jako v jiných učebnicích Nakladatelství Fraus pro první stupeň, i zde se na každé stránce nachází spodní lišta, která shrnuje nejdůležitější pracovní pokyny k úlohám, což usnadňuje orientaci nebo i samostatnou práci doma, např. s nemocnými žáky.

Učebnice klade důraz na aktivitu dětí a nácvik praktických dovedností (tzn. nejedná se o „encyklopedickou“ učebnici). Cílem je motivovat žáky k výzkumům a projektům a učit je tak týmové i samostatné práci. Učebnice vytváří podmínky pro projektovou výuku i tím, že zdůrazňuje vztah mezi znalostmi o přírodě a o lidské společnosti, posiluje mezipředmětové vazby (témata z prvouky jsou obsažena např. také v Čítance pro 2. ročník).
Součástí kompletu Prvouka 2 je učebnice, pracovní sešit, interaktivní učebnice a příručka učitele, jež kromě metodických pokynů nabízí učiteli další souvislosti a rozšiřující informace a obsahuje řadu dalších aktivit, her a úkolů pro žáky.

Interaktivní učebnice vychází z obsahu tištěné učebnice, navíc je doplněna o řadu tematických videí, audionahrávek, obrázků, fotografií, mezipředmětových odkazů, webových odkazů atd.; nabízí rozšíření práce s klasickou učebnicí. Pro žáky je tato forma výuky atraktivnější; učitel má vše na jednom místě, nemusí si doplňkové materiály pracně dohledávat

Přehled obsahu učebnice prvouky pro 2. ročník podle tematických okruhů RVP:
• Místo, kde žijeme: Orientace v obci a v okolní krajině - Světové strany - Doprava v okolí školy - Jsem cyklista
• Rozmanitost přírody: Rok a jeho cyklus v přírodě - Voda obyčejná a vzácná - Cyklus vody v přírodě a její skupenství - Počasí - Pokusy s vodou - Ekosystém potoka a rybníka
• Lidé kolem nás: Žijeme v rodině, soužití generací - Zaměstnání: kdo pracuje v nemocnici - Nebezpečné situace mezi lidmi
• Lidé a čas: Život ve městě před sto lety a nyní - Rodokmen naší rodiny - Naše svátky a svátky jiných kultur
• Člověk a jeho zdraví: Vývoj člověka a jeho potřeby - Naše orgány ve zdraví a nemoci - Chování při úrazu a první pomoc
• Průřezová témata: Média a život s informacemi - Lidé různých kultur - Dokážeme spolupracovat - Ochrana čistoty vody.

Dvořáková Michaela, Stará Jana

(TISKOVÁ ZPRÁVA)

12.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních pokojská POUZE OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POUZE OZP, úvazek: dle zdravotního stavu, pracoviště: Penzion Tarem, ul. Chatová č.p. 98/9, Způsob kontaktu: osobně od 10.00 do 17.00 ho. nebo telefonicky. Pracoviště: Dm - trading company s.r.o. - těrlicko, Chatová, č.p. 98, 735 42 Těrlicko. Informace: Popelka, +420 734 820 196.

Ochrana a ostraha - Ostraha 20 000 Kč

Do společnosti Auto Jarov hledáme nové kolegy/kolegyně na pozici strážného. Náplní práce je především pochůzková činnost a hlídání parkoviště. Směny jsou 12hodinové - denní a noční.

Stavebnictví - Zednické práce výdělek až 3000€/měs 65 535 Kč

Stavební firma nabízí živnostníkům profese zedník a především obkladač dlouhodobou práci v Belgii. Za měsíc práce stavební firma nabízí až 3000€. Ubytování je možné po dohodě zajistit v blízkosti práce. Prosím o kontaktování jenom vážné zájemce. Znalost cizího jazyka není nutná!

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 74 Kč

Řidiči ostatních speciálních vozidel řidič - multikáry a jiných vozidel používaných při údržbě zeleně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: údržba rostlin a zelených ploch, Způsob kontaktu: Hlásit se předem telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Hana klusáková, Stromořadí, č.p. 411, 735 32 Rychvald. Informace: Hana Klusáková, +420 602 300 969,608 303 816.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jednání Sněmovny o žádost o vyslovení souhlasu s trestním stíhání poslanců Andrej Babiš a Jaroslava Faltýnka 19. ledna v Praze. Faltýnek
AKTUALIZOVÁNO
2 30

Místopředseda ANO Faltýnek: Koaliční smlouva vznikne do dvou týdnů

Ilustrační foto.
18

Pod kontrolou doktora na dálku. Pojišťovny chtějí platit telemedicínu

V centru Prahy si lidé připomněli památku židovských obětí holokaustu

V centru metropole se konal Pochod dobré vůle, který připomněl památku židovských obětí holokaustu a  70 let od založení státu Izrael. Průvod vyšel z náměstí Franze Kafky a prošel částmi židovského města kolem Rudolfina až do Valdštejnské zahrady, kde se koná vzpomínkový program Všichni jsme lidi. Akce se letos konala popatnácté a pořádá ji česká pobočka  Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém.

AKTUALIZOVÁNO

Češky jsou ve finále Fed Cupu. Kvitová porazila Kerberovou

/FOTOGALERIE/ České tenistky zvítězily v semifinále Fed Cupu nad Německem. Karolína Plíšková nejprve neporazila Julii Görgesovou, rozhodnutí tak bylo na Petře Kvitové, jež si poradila s Angelique Kerberovou.

V Nikaragui zahynul novinář, který natáčel protesty, zabil ho nejspíš ostřelovač

Při natáčení střetu mezi demonstranty a policí byl v sobotu zastřelen nikaragujský novinář Miguel Angel Gahona. Podle místních médií ho zasáhl ostřelovač. Počet mrtvých tak od středy, kdy v zemi vypukly největší protivládní protesty od opětovného nástupu Daniela Ortegy do prezidentské funkce, stoupl na jedenáct.

STAN: Úředníci typu Drábové by měli zůstat krajskými zastupiteli

Poslanci STAN znovu předložili návrh, podle něhož by vysocí státní úředníci včetně ministerských náměstků směli do budoucna zůstat řadovými krajskými zastupiteli. Podobnou úpravu předložili už před rokem kvůli sporům o krajský mandát předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové. Sněmovna v předvolebním složení ale nestihla loni předlohu projednat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT