Otázka fyzických trestů na školách je ožehavé téma. Učitelka často v komunikaci s rodiči slyší „tak mu dejte pár facek“, ale udělat to? Podle současné legislativy samozřejmě nemohou ani omylem. To by, i v případě, že by si uličník pohlavek víc než zasloužil, měl učitel na krku právníky, žaloby, soudy natotata. Ale co ve chvíli, kdy by to zákon umožňoval a smlouva dokonce potvrzovala?

Opartnost je na místě

Školy se tomu vesměs brání. „Při projednávání přestupků nám někdy maminka řekne, tak mu dejte pár facek, jenže to my nemůžeme. Osobně si myslím, že fyzický trest by neměl na každé dítě stejný účinek. Na některé tělesný trest nezabere a efekt může to být nakonec ještě horší. Je to ožehavá téma, byla bych opatrná,“ říká ředitelka 1. základní školy Kolín Zdenka Chejnová.

„Zatím všechno zvládáme domluvou s žákem a rodičem. Skutečně extrémní případy škola stejně nevyřeší, od toho jsou už jiné instituce,“ dodala. Podobně smýšlí také na Základní škole Mnichovická. „Zasmáli jsme se tomu. Tělesné tresty do školy nepatří. Každý rodič má zodpovědnost za dítě, pohlavek extrémní problém nevyřeší,“ shoduje se ředitelka Miroslava Průšová.

Lepší facka než telefonát o špatném chování

Překvapivě jiný názor má veřejnost. Většina námi oslovených rodičů a dokonce i dětí by fyzický trest uvítala, v případě dětí mnohem raději než například telefonát rodičům o jejich špatném chování. Co byste si jako žáci vybrali vy? Chcete raději facku, nebo poznámku?

Psychologové upozorňují na nejrůznější rizika spojená s fyzickými tresty ve škole. Jejich užití by se muselo řešit skutečně případ od případu a hlavně po pečlivé předchozí konzultaci s rodiči. Některé dítě by se totiž po „obyčejném pohlavku“ mohlo zaseknout vůči řešení problému natolik, že by výsledkem byly další a další problémy, možná mnohem horší než ten, kvůli kterému padl první pohlavek.