Nemoc způsobuje roztoč Varroa destructor, který se kvůli neobvykle teplé zimě přemnožil a způsobil katastrofu. Té se dalo podle vedení Českého svazu včelařů zabránit, pokud by včelaři důsledně dodržovali příslušné veterinární předpisy. Podceňování prevence vytýká včelařům i ministr zemědělství Petr Gandalovič.

„Do budoucna je nutné klást větší důraz na prevenci, aplikovat léčebné kroky. K úhynu včelstev v letošním roce v České republice došlo i přesto, že finanční podpory směřující do včelařství jsou vysoké, pro rok 2008 byla v rozpočtu původně vymezena částka přesahující 141 milionů korun,“ upozornil ministr a dodal, že vláda schválila mimořádnou dotaci 25 milionů pro postižené včelaře. Ti ale říkají, že pomoc jejich ztráty zdaleka nepokryje.

„Jedno nové včelstvo přijde zhruba na tisíc až patnáct set korun, chovatel by měl formou dotace dostat asi třetinu z této částky,“ vypočítal tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka. Řadu včelařů tvoří navíc důchodci, kteří už s chovem znovu nezačnou.

Chovatelů včel v Česku ubývá, stále častěji se navíc musejí potýkat s včelími chorobami. Těmi nejčastějšími jsou varroáza, mor včelího plodu a nosemóza. Varroáza postihuje včelí plod a způsobuje, že včely se líhnou nedokonale vyvinuté. „U napadeného plodu se líhnou včely například bez křídel nebo se zakrnělým zadečkem. I v případě, že se včela vyvine normálně, velmi brzy uhyne,“ dodal Peroutka.

#flash|https://g.denik.cz/1/2a/vcelyflash.swf|500|400|vcelyflash#

Martin Dohnal