Bojkot vyvolaly páteční události kolem vyznamenání Hermanova strýce Bradyho. Herman řekl, že ho Zeman osobně vyzval, aby zrušil svou plánovanou schůzku s tibetským duchovním dalajlamou. V opačném případě mu prý pohrozil, že neudělí jeho strýci státní vyznamenání. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) dnes po setkání se Zemanem řekl, že prezident potvrdil, že po Hermanovi chtěl, aby se s dalajlamou nescházel. Popřel prý ale, že by s dalajlamou spojoval ocenění Hermanova strýce.. Více se dočtete ZDE!

Gazdík řekl, že v situaci, kdy se státní vyznamenání udělují podle politických názorů příbuzných, už není možné mlčet. "To se dostáváme někde do polototalitního nebo totalitního režimu, to jsme zažili za komunismu nebo fašismu," řekl. Mou povinností jako ústavního činitele je uctít státní svátek, rád bych to ale udělal důstojným způsobem, proto ho chceme oslavit někde jinde a nějak jinak, uvedl. 

Neúčast na Hradě potvrdil na twitteru i Jurečka. "Svojí účastí nechci přispívat k dojmu, že je vše v pořádku, když pravda a láska jsou na Hradě na úbytě," napsal. Podle předsedy ODS Petra Fialy na Pražský hrad nedorazí ani většina zákonodárců ODS. O vhodné reakci se prý ještě poradí na jednání poslaneckého klubu. Naopak předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na Hrad půjde, svátek podle něj nepatří prezidentu Miloši Zemanovi či Hradu a veřejní činitelé by ho měli slavit.

Brady, který prošel nacistickými koncentračními tábory a přednáší o hrůzách holokaustu, uvedl, že Hrad ho o jeho vyznamenání informoval. V seznamu lidí, které má prezident vyznamenat 28. října, ale Brady podle Hermana i podle Sobotky nyní není. Premiér vyzval Zemana, aby se zachoval jako státník a Bradyho vyznamel. "Jinak bude z letošního 28. října festival hradní malosti a české rozhádanosti," uvedl.

Na Staroměstském náměstí má vystoupit Herman, Pithart či kandidát na prezidenta Michal Horáček. Na akci se podle Gazdíka budou podílet i neziskové organizace. Neúčast na Hradě potvrdil na twitteru i Jurečka. Podle předsedy ODS Petra Fialy na Pražský hrad nedorazí ani většina zákonodárců ODS. Naopak předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na Hrad půjde, svátek podle něj nepatří Zemanovi či Hradu a veřejní činitelé by ho měli slavit.

Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) pokládá za důležité, aby se situace kolem vyznamenání nejprve vyjasnila. Očekává, že Hrad i kancelář premiéra ozřejmí veškeré okolnosti kolem seznamu vyznamenaných. Adekvátně reagovat, pokud věc nebude vysvětlena a slušně vyřešena, je připraven předseda Senátu Milan Štěch. Hnutí ANO se podle Babiše poradí, jak dále postupovat. Poznamenal, že Hrad musí situaci vysvětlit. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) uvedl, že svou účast na Hradě "zatím nezrušil".

Na hradní ceremonii nemá v plánu jít také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, bojkotovat ji naopak nechce ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (oba ČSSD), uvedl server Echo24.cz. Marksová rozhodnutí Hradu nechápe a "strašně ji mrzí", ale bojkotovat oslavy Dne české státnosti kvůli tomu nechce.

Výzva k neúčasti

Kvůli neudělení státního vyznamenání Bradymu vybídl k neúčasti na Hradě katolický kněz Tomáš Halík. Vyznamenaní mají také podle něj zvážit, zda mohou letos ocenění "beze studu" přijmout. Halík v prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že mu Herman po rozhovoru se Zemanem popsal prezidentův nátlak a výhružky přesně tak, jak o tom nyní hovoří v médiích. Kněz vyzval svědky rozhovoru, aby projevili stejnou odvahu a promluvili. Více se dočtete ZDE!

Kauzu Brady bez komentářů zaznamenala i řada zahraničních médií - například agentura Reuters, izraelský list The Jerusalem Post, americký deník The New York Times, dánský server Denmark News.Net či asijská informační síť Channel NewsAsie.

Olomoucký rektor Jaroslav Miller navrhl udělit Jiřímu Bradymu vyznamenání UP. Na sociální síti uvedl, že by tím byla univerzita poctěna. Návrh akademického ocenění okamžitě podpořilo několik set lidí. Rektor řekl, že už kontaktoval s tímto záměrem Bradyho dceru. Více se dočtete ZDE!