V rozhovoru pro Deník Petr Gazdík kromě těchto klíčových témat komentuje i situaci na Ukrajině. „My jsme opravdu v mimořádné situaci, válka začala před pěti týdny, a přesto už desetitisíce malých Ukrajinců chodí do našich škol. Na Ukrajině se válčí i za nás a my můžeme mužům, kteří tam bojují i za naši svobodu, pomoci tím, že jejich děti a ženy budou u nás v bezpečí,“ říká.

Agresora odstavit

Putinovu agresi vnímá jako historický předěl. „Jsme svědky snahy o nové uspořádání poměrů, změny hranic i vlivu. Myslím, že Vladimir Putin nepočítal s jednotnou reakcí většiny mezinárodního společenství. Za měsíc se z Ruska stala tak trochu Severní Korea. Mně je strašně líto ruských občanů žijících u nás, kteří s Putinovou politikou nesouhlasí. Zažívám to denně, kdy mi chodí maily s požadavky, ať zakážeme ruštinu. Já na to říkám, že ruština je jazyk Puškina, nejenom Putina. Cestu vidím v tom, že agresor, který chce překreslovat násilně hranice, bude odstaven. Je to něco jako ve třídě. Když nějaký kluk ubližuje celé třídě, dají mu to ostatní najevo,“ míní ministr Gazdík.

Ukrajinské děti v českých třídách, ilustrační foto
Ukrajinská jednotřídka? Některé děti chtějí zůstat v Česku, říká šéfka gymnázia

Do zákona až po ověření

V rozhovoru též rozebírá, jaké profese a proč chce vetknout do novely zákona o pedagogických pracovnících. „Sociální pedagogy do škol dostanu, ale to neznamená, že jejich profese musí být teď ukotvena v zákoně. Vysvětlím, proč. Léta se zkoušelo začlenění školních psychologů, vše se otestovalo, a proto dnes mohou být organickou součástí škol a mít své místo i v zákoně o pedagogických pracovnících. Sociální pedagogové jsou nyní ve fázi pilotáže. My například nevíme přesně, kde je hranice mezi nimi a pracovníky Orgánů sociálně-právní ochrany dětí. Proč mám dávat do zákona něco, co není odzkoušené a nemá vyznačené mantinely? Takže nejdříve to rok dva zkoušejme, definujme jejich úkoly i postavení a pak to dejme do zákona,“ míní.

Co si Petr Gazdík myslí o návrhu, aby lidé z praxe bez pedagogického vzdělání mohli učit? A jaká slova Winstona Churchilla rád cituje?

Dočtete se v pátečním vydání tištěného Deníku.