S příchodem nových vojáků do vedení armády počítá systemizace generálního štábu na rok 2017, kterou bude vláda v blízké budoucnosti schvalovat. Podle Caletky je navýšení potřebné kvůli zabezpečení úkolů, které vyplývají z koncepce výstavby české armády do roku 2025. Tento dokument vláda přijala loni v prosinci. Určuje požadavky na další výstavbu armády v příštích letech a reaguje na dlouhodobé podfinancování armády. Uvádí třeba, jakou techniku by armáda měla do roku 2025 obměnit a nakoupit a na jaké schopnosti se zaměřit.

Vyšší počet vojáků podle ministerstva vyplývá i „z realizace plánovacích a řídících aktivit" velení české armády s ohledem na změny bezpečnostního prostředí. Caletka dodal, že systemizaci generálního štábu ovlivnila i novelizace branných zákonů, které začnou za několik týdnů platit. Ty počítají třeba se zavedením dobrovolných cvičení pro obyvatele.

O potřebě doplnění generálního štábu mluvil v dubnu i náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Po letech škrtů a odchodů vojáků podle něj může dojít ke vzniku nových odborů, u dalších počítá s doplněním. Vedení armády podle něj v minulosti ztratilo struktury, které by teď potřebovalo.