Kamba totiž překousla při porodu pupeční šňůru, a přerušila tak mláděti přívod kyslíku. Protože se ani po několika hodinách nepodařilo gorile mrtvý plod porodit, ošetřovatelé s lékaři ji uspali a poté plod odebrali.

Odpoledne uspanou Kambu převezli do veterinární ordinace v zoo a tým lékařů se přes hodinu pokoušel uvolnit mládě z jejího těla. "Během zákroku se ukázalo, že plod byl v děloze zcela zaklíněn a nebylo možné, aby ho Kamba porodila sama," sdělil mluvčí zoo Vít Kahle. Lékaři se snažili plod uvolnit bez operace, což se jim podařilo. Zákrok byl přesto náročný, Kambě se během něj zastavilo srdce a lékaři ji museli resuscitovat.

Od 17:00 je Kamba v oddělené ložnici v zázemí pavilonu a její stav je stabilizován, doplnil mluvčí. Vrchní ošetřovatel pavilonu goril Marek Ždánský bude situaci v pavilonu a zdravotní stav Kamby kontrolovat celou nadcházející noc.

Riskantní nebyl jen zákrok, ale už i snaha oddělit Kambu od ostatních goril ve skupině a uspat ji. Odborný tým tvořil vedle pracovníků zoo i humánní gynekolog, neonatolog a anesteziolog.

První příznaky porodu se u Kamby projevily přibližně ve dvě hodiny ráno. V 07:30 se objevily končetiny mláděte a porod pokračoval v pořádku. V 08:15 ale Kamba vytlačila i pupeční šňůru, kterou přetrhla. Od tohoto okamžiku bylo mládě uvnitř Kamby bez přísunu kyslíku. Ošetřovatelé i poté stále věřili, že Kamba plod vytlačí sama a do porodu nezasahovali. Chtěli, aby se celý proces uskutečnil co možná nejpřirozeněji. K zákroku se rozhodli kolem poledne.

Očekávaný porod druhé gorily v Čechách napínal několik týdnů tisíce Čechů, kteří den co den u internetu čekali, až Kamba porodí v přímém přenosu. Narození mláděte bylo možné sledovat na stránkách www.rozhlas.cz/odhaleni, server byl ale přetížený.

"Jenom od sedmi ráno do jedné hodiny odpoledne porod sledovalo 30.000 lidí," řekl dnes Filip Rožánek z Českého rozhlasu Online.

Mluvčí ČRo Online Petra Hanzelková sdělila, že přímý přenos z pavilonu goril na internetových stránkách bude pokračovat i nadále. Kamery však budou v následujících týdnech ovládány jen v pracovních dnech mezi 10:00 a 14:00.