"Chtěli jsme se vyvarovat případné infekce. Kamba je ale v pořádku, žere a pije, nosila Moju na zádech a komunikuje s ošetřovateli, což je důležité," řekl mluvčí zoo Vít Kahle.

Kamba ještě bude po dobu dvou týdnů dostávat antibiotika. "Je ještě trochu spavá a unavená, ale vypadá, že je v pořádku," doplnil mluvčí.

V pátek odborníci provedou pitvu mláděte, podle prvních vyšetření byl plod dobře vyvinutý, vážil přibližně 2,3 kilogramu a byl to sameček, doplnil mluvčí.

Situaci v pavilonu goril celou noc v půlhodinových intervalech kontroloval Marek Ždánský, chovatel a inspektor chovu lidoopů v pražské zoo. Kamba spala klidným spánkem, ráno ještě byla v oddělené ložnici, ale během dne ji ošetřovatelé vrátili zpět ke skupině.

Ředitel zoo Petr Fejk dnes dopoledne v rozhovoru pro server Aktuálně.cz uvedl, že Kamba zůstala fyziologicky zdravá, tedy mohla by mít v budoucnu další mládě. "Díky úspěšnosti našeho zásahu bude rizikovost eventuálního dalšího zabřeznutí stejná jako byla," uvedl.

Bránit gorile v zabřeznutí z obav z horšího průběhu by podle něj "vůči ní nebylo fér". Mládě donosila do zcela vyvinutého stavu, zkomplikoval se jen porod. "Nevím, jestli bychom v dalším případě postupovali jinak. To by záleželo na okolnostech. Rizikovost dalšího zabřeznutí ale nezastírám, přesto jsem pro to, tomu nebránit," řekl ředitel.