Kdo by mohl vystřídat prezidenta Miloše Zemana?Zdroj: DENÍK

Pravdu má ten, kdo říká, že sečtením hlasů začíná nová volební kampaň. Proto se už nyní ozývají potenciální prezidentští kandidáti s opatrnými sděleními, že svoji kandidaturu zvažují. Oznámili to senátoři Jiří Drahoš a Pavel Fischer, kteří už jednou prošli ostrým bojem. Položertem se přihlásila i hokejová legenda Dominik Hašek, jenž se aktivně účastní protibabišovských demonstrací.

Podle informací Deníku jsou ale už dnes v roli favoritů dva muži, kteří reprezentují opačné společenské póly, šéf odborů Josef Středula a prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Právě je dva jako reprezentanty levicového a pravicového konceptu by ve finále údajně rád viděl Miloš Zeman. O Středulovi jako uchazeči o prezidentské křeslo, který dělá permanentní kampaň, mluví i premiér Andrej Babiš. Dlouhý se zapojil do prezidentské volby už před šesti lety a ve veřejném prostoru je velmi aktivní. Ke svým budoucím hradním aspiracím se oba eventuální soupeři nevyjádřili.

Vstup do politiky zatím odmítají osobnosti, po nichž by byla mezi lidmi poptávka, především předseda ústavního soudu Pavel Rychetský, bývalý náčelník generálního štábu a druhý muž NATO Petr Pavel či vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Otázka také je, zda své „koně“ nasadí politické strany. V případě ODS se hovoří o europoslanci Janu Zahradilovi, u ANO o eurokomisařce Věře Jourové.

Roli ovšem může sehrát i to, kdo bude za čtyři roky stát v čele vlády. „Společnost vždycky vyvažuje. Pokud budeme mít silného premiéra, mohli bychom chtít laskavou prezidentku. Když bude slabý premiér, lidé budou volat po silné hlavě státu,“ řekl Deníku mediální a PR odborník Vadim Petrov.