Slovensko, Rakousko, Chorvatsko – to je trojice zemí, která v aktuálním průzkumu STEM opanovala čelo žebříčku, v němž respondenti známkovali svůj pohled na jednotlivé státy. Bodovaly také další blízké evropské země, v nichž Češi nejčastěji tráví dovolenou. Na opačném konci se ocitla Čína, která obdržela jen 22 procent jedniček a dvojek. Společnost jí dělají další velké státy s nízkou měrou demokracie: Turecko, Ukrajina a Rusko. Obraz Moskvy se ale v očích Čechů pomalu vylepšuje, dobře ji letos hodnotilo třikrát více lidí než před 15 lety.

Koho máme nejradějiZdroj: DENÍK

Euroatlantické velmoci naopak v hodnocení ztratily. „Propad můžeme dát do souvislosti s nástupem prezidenta Trumpa a jeho kroky,“ uvedl STEM. V případě Velké Británie podle ústavu negativně zapůsobil brexit, ve Francii pak turbulence spjaté s politikou prezidenta Emmanuela Macrona.

Luboš Palata
Glosa Luboše Palaty: Putin padá volným pádem

Největší propad obliby zaznamenaly Spojené státy. Pozitivněji je vnímají mladí lidé, jedničku dala Washingtonu čtvrtina z nich. Totéž učinilo jen 12 procent osob starších 60 let.