Na 300 metrů vysoký komín vylezli v pondělí brzy ráno, protestují tak podle mluvčí Greenpeace Lucie Jakešové proti nedostatečné modernizaci elektrárny. Zbylých pět aktivistů chce na komíně nadále setrvat, záleží na vývoji politické situace, řekl Jan Piňos z Greenpeace.

Škoda dva tisíce korun

Aktivisty po opuštění komína odvezla policie k výslechu. "Odmítli vypovídat, po dvou hodinách byli všichni propuštěni," uvedl Piňos. Policie podle její chomutovské mluvčí Marie Pivkové zatím nikoho neobvinila z žádného trestného činu. "Událost prošetřujeme, ČEZ podal trestní oznámení pro vniknutí do objektu elektrárny a poškozování cizí věci. Škodu firma odhadla na 2000 korun. Je to poměrně nízká částka. Uvidíme, zda nebude případ vyhodnocen jen jako přestupek," doplnila. Ekologové původně hovořili o 12 aktivistech, kteří v pondělí vnikli do elektrárny. V úterý počet opravili na 13.

Kvůli modernizaci prunéřovské elektrárny minulý týden rezignoval ministr životního prostředí Jan Dusík. Jeho nástupcem v pondělí na návrh premiéra Jana Fischera prezident Václav Klaus jmenoval Jakuba Šebestu, který je zároveň ministrem zemědělství. Greenpeace podle Piňose protestem apeluje i na nového ministra životního prostředí, aby bezodkladně vydal negativní stanovisko k modernizaci prunéřovské elektrárny.

„O posouzení vlivu stavby na životní prostředí je nutné rozhodnout okamžitě. Jednak je to nutné vzhledem k dodržení zákonné lhůty, jednak má ministr k dispozici nezávislý posudek norské společnosti Det Norske Veritas (DNV), která nedostatečnou modernizaci elektrárny potvrdila,“ vysvětlil Piňos.

Vítr roztrhal transparent

Na komíně už nevisí transparent s nápisem v angličtině Global shame (Globální ostuda), který aktivisté vyvěsili v pondělí odpoledne. „V noci se obrátil vítr a oba díly transparentu roztrhal. Z nápisu zbyla jen písmena S a H. V silách pětice zbylých členů Greenpeace na komíně není transparent opravit,“ doplnil. Greenpeace nyní zvažuje, že osloví ministra Šebestu s požadavkem vydání stanoviska k modernizaci elektrárny. „Jednáme o tom. Pokud se tak stane, předáme tuto informaci médiím,“ dodal Piňos.

Bývalý ministr Dusík chtěl požádat energetickou firmu ČEZ, aby předložila variantu s účinnější technologií, nebo přinesla kompenzační opatření. Premiér Fischer však řekl, že na další zvažování už není čas. Dusík rezignoval a ve funkci ho v pondělí nahradil Šebesta. Greenpeace a Ekologický právní servis zhruba dva roky upozorňují na to, že při obnově Prunéřova ČEZ nehodlá použít takzvanou nejlepší dostupnou technologii, jak vyžadují české i evropské právní předpisy. Aktivisté požadují i zvýšení účinnosti elektrárny po rekonstrukci ze zhruba 40 na 42 procent.

Poprvé v roce 2008

ČEZ trvá na tom, že v Prunéřově zvolil nejlepší možnou technologii obnovy uhelné elektrárny, tedy provozování tří bloků o výkonu 250 MWe. Prunéřov vyvolal již dříve mezinárodní zájem poté, co se do procesu posuzování záměru na životní prostředí (EIA) zapojily Federativní státy Mikronésie. Podaly připomínky k dokumentaci projektu a požádaly české ministerstvo o negativní stanovisko k záměru ČEZ. Je to poprvé, kdy se stát, který je přímo ohrožen dopady globálních změn klimatu, vyjádřil k emisím uhelné elektrárny v průmyslové zemi. Na komíně prunéřovské elektrárny protestuje Greenpeace již potřetí. Poprvé to bylo v prosinci 2008, naposledy loni v červnu.