Podle nepotvrzených informací, které má Gruzinská vláda k dispozici, sto padesát osm tisíc lidí uprchlo před ruskými tanky. Na pomoc vyjíždějí různé humanitární organizace. Jednou z těch, která intenzivně připravuje svou humanitární misi je také liberecká Hand for Help.

Staří lidé, nemocní, děti nebo těhotné matky se nyní tísní ve školkách, tělocvičnách a všude kde se dá. Alespoň takto popsala situaci Chargé d´Affaires a.i. Irina Zhgenti, která je nejvyšším představitelem Gruzie v České republice. „Situace je nyní velice vážná. Oficiálně máme k dnešku na devadesát tisíc registrovaných uprchlíků. Podle dalších informací je jejich skutečný předpoklad sto padesát osm tisíc,“ konstatovala představitelka Gruzie v ČR.

Jak dále vysvětlila, jedná se o lidi, kteří stihli utéct před armádou Ruské federace. „Do okupovaných území nemáme v tuto chvíli přístup, ale jejich domovy jsou z toho co víme zničeny. Pro jejich ubytování využíváme veškerá místa, ale ani to nestačí,“ popsala stav, který panuje.

Několikadenní válka, která se mezi Gruzií a Ruskou federací rozhořela, stála život dvě stě patnáct lidí a témě tisíc pět set lidí bylo zraněno. Dalšímu krveprolití, které by jistě následovalo, zabránil až mezinárodní nátlak. „Ruské vojenské sily bombardovaly gruzinské, civilní obyvatelstvo. Kromě Ckhinvalskeho regionu, jsou i další místa, která se stala cílem bombardování, jakkoliv nejsou ani v zóně konfliktu,“ popsala intenzitu postupu ruské armády Irina Zhgenti.

Nyní stojí Gruzie před úkolem zabránit humanitární krizi. „Česká republika byla prakticky v čele zemí, jež poskytly první humanitární pomoc pro uprchlíky. Přesněji první bylo letadlo USA a hned po něm přiletělo letadlo s léky a další pomocí z České republiky. Jsme nyní vděční za jakoukoliv pomoc a skutečně ji vítáme a potřebujeme,“ podotkla Chargé d´Affaires a.i. Irina Zhgenti.

Vojenský konflikt nastolil humanitární krizi

Vážnost této situace si uvědomují také humanitární organizace v Česku. Jedna z těch, která se nyní snaží zajistit cestu a pomoc Gruzii je organizace Hand for Help z Liberce Tato organizace se specializuje na poskytování lékařské zdravotní péče a v místech, kde působí zároveň aktivně pomáhá zajistit lékařskou péči pomocí místních organizací a lékařů.

Výkonný ředitel Hand for Help Jaromír Dolanský již nyní zajišťuje vše, co je pro takovou misi potřeba. „Předně, Hand for Help není vojenskou nemocnicí. Přijíždíme do míst, jako je například Afrika, ale i mnoho dalších. Zde s pomocí místních lidí a úřadů pomáháme nastartovat péči pro jejich obyvatele. Po nezbytně nutnou dobu několika měsíců poskytuje náš tým standardní nutná ošetření a léky,“ vysvětlil cíle každé z misí Jaromír Dolanský.

Právě standardní lékařská péče, porodní sály a léky jsou v Gruzii nyní cennější než cokoliv jiného. „Jak jsem již řekla, uvítáme každou pomoc. Takovéto mobilní zařízení by nám v současnosti bezesporu velice pomohlo,“ podpořila snahu Hand for Help Chargé d´Affaires a.i. Irina Zhgenti.

Dostatek podobných organizací a dobrovolníků může přispět také k záchraně lidí, kteří se například stále skrývají ve sklepení některých domů ruskou armádou okupovaných oblastí. „Víme, že v okupované zóně jsou lidé schováni v lesích i rozvalinách domů,“ musíme je ze zóny pod Ruskou vojenskou správou dostat. Jednou z možností je otevření humanitární trasy. Ani nevíme, kolik dalších zraněných či mrtvých lidí ještě napočítáme,“ dodala s obavami nejvyšší představitelka Gruzie.

Že je každá minuta vzácná, si uvědomují všichni. Mezi první, kdo ani na chvíli neváhal, patří český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. „Ministr jedenáctého srpna neprodleně rozhodl o uvolnění finančních prostředků na humanitární pomoc pro konfliktem postižené oblasti Gruzie. Celkově jde o pěti miliónů korun,“ popsala první kroky hlavy české diplomacie jeho tisková mluvčí Zuzana Opletalová.

Podle ní není vyloučeno, že i další z humanitárních projektů Hand for Help nalezne u expertů podporu. „Je to samozřejmě věcí posouzení odborníků, ale ministerstvo – potažmo stát – i humanitární organizace vědí, že jen vzájemnou spoluprací dosáhnout efektivní pomoci. Úlohy státu a těchto organizací se vzájemně doplňují,“ připomněla Zuzana Opletalová z ministerstva zahraničních věcí.

Také podle známého senátora Jaromíra Štětiny je důležité poskytnout Gruzii maximální možnou humanitární podporu. „Projekt mobilního zdravotního zařízení a pomoci obnovy standardů lékařské péče považuji za pomoc, která je na místě,“ poznamenal senátor Jaromír Štětina k záměru Hand for Help vycestovat na pomoc v Gruzii.

Zuzana Opletalová dále upřesnila, že již dva miliony byly ve prospěch pomoci Gruzie vyčerpány. „Nyní zbývá přerozdělit tři miliony mezi projekty, které budou znamenat největší pomoc při řešení nynější situace. Pan ministr navíc požádal vládu o uvolnění sto padesáti milionů korun na pomoc při obnově infrastruktury Gruzie,“ předeslala mluvčí.

Jak potvrdil úřad vlády ČR, návrh ministra zahraničí byl vládou přijat. „Vzhledem k vážné humanitární situaci v Gruzii vláda rozhodla o vyčlenění 150 milionů korun na ekonomickou obnovu válkou zničené infrastruktury Gruzie. Ve spolupráci s dalšími zeměmi bude ČR prosazovat uspořádání mezinárodní rádcovské konference a následné vytvoření mezinárodního mechanismu na pomoc Gruzii,“ stojí ve stanovisku české vlády.

Gruzínci, kteří žijí v Česku, však vědí, že obnova země není nikdy jednoduchá. Tato válka nebyla prvním ozbrojeným konfliktem, kterým si Gruzie prošla a mnoho obyvatel této země má z nedávných časů stále vzpomínky nejen samotné boje, ale i na bezmoc, která po válkách a větších konfliktech vždy přichází.

Gruzínci v Česku se snaží pomoci finanční sbírkou

Je to strašné, co se nyní v Gruzii děje,“ komentoval situaci Jimi Dobrundasvilli, který vede místní spolek Gruzínců žijí v Česku. „Založili jsme účet, na který se společně s krajany skládáme a věříme, že najdeme podporu také u firem a českých občanů. Pomocí těchto sponzorských darů chceme podpořit přesun mobilního zdravotního zařízení a dostatku léků do míst, kam před Rusy utekli naší krajané,“ sdělil cíl krajanské organizace Samshoblo její představitel.

Zároveň potvrdil, že vybrané peníze jsou určeny ve prospěch humanitární mise Hand for Help. Jestli se podaří dát dohromady dostatek prostředků, zatím nikdo neví. „Standardně při splnění všech evropských norem a se zásobou léků, která je dostatečná pro překlenutí nutného období, stojí jedna mise přibližně deset milionů korun,“ vyčíslil optimální stav šéf Hand for Help Jaromír Dolanský.

„Minimum pro odjezd je sice přibližně jeden milion korun, ale zde skutečně hmatatelně a vážně platí přímá úměra mezi penězi a možností pomoci. Osobně věřím, že se najde mnoho lidí i institucí, kteří před neštěstím nezavírají oči,“ dodal Jaromír Dolanský.