Letošní 18. ročník jízdy odstartoval v neděli z Dublinu za účasti herce Davida Hasselhoffa nebo pilotů Formule 1 Davida Coultharda a Jeana Alesiho. Praha se stane osmou zastávkou jízdy, která předtím zavítala například do Belfastu, Manchesteru nebo Londýna.

Značkové vozy dnes vyrazí ze zábavního parku Europa-Park v Bádensku-Württembersku a budou pokračovat přes Friedrichshafen na břehu Bodamského jezera do české metropole, kam by měly přijíždět mezi 17:00 a 21:00 hodinou. Na jednu noc se zastaví na parkovišti hotelu Hilton, kde bude mít veřejnost možnost vidět vozy mapující historii automobilů od veteránů po moderní supersporty značek Pagani, Bugatti, Ferrari, Lamborghini, Porsche, Aston Martin, Koenigsegg, Jaguar, Bentley a Rolls-Royce. Chybět nebudou ani futuristické koncepty dalších značek.

Česká policie v souvislosti s akcí, které se zúčastní silná auta, nasadí do terénu své rychlé vozy Škoda Superb a VW Passat. Policejní hlídky budou zejména na předpokládané trase jízdy dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu. "Jako v minulých letech se budeme zaměřovat na kontrolu dodržování pravidel silničního provozu," sdělil mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Gumball 3000 měl premiéru v roce 1999. Autorem této myšlenky je britský podnikatel Maximillion Cooper, který chtěl projektem propojit akční sporty, auta a hudbu. Během následujících deseti let přerostl koncept z undergroundové události ve světoznámou značku. Akci každoročně sleduje více než 60 milionů televizních diváků a přes 100 milionů lidí na sociálních sítích.

V minulých dvou letech Gumball do ČR nezavítal a v tuzemsku se konal podobný podnik pod názvem Diamond race. V roce 2013 zaplatili účastníci Gumballu v Česku asi 20 pokut, především za rychlou jízdu.