Pravým důvodem je podle Hajdy to, že Weis spolu s ním a poslankyní Margitou Balaštíkovou (za ANO) v odborné poradní komisi SPÚ „zabránili přijetí jejího jednacího řádu této skupiny, který se snažil posunout tuto komisi do role základního rozhodovacího orgánu". Rozhodnutí komise by pak byla závazná pro rozhodování odpovědného náměstka a úřadu, což Hajda považuje za protiprávní.

Prosazování jednacího řádu vnímá Hajda, který je také předsedou senátního zemědělského výboru, jako „snahu o ovlivnění rozhodování úřadu zejména ve sporných restitučních případech ve prospěch církví a náboženských společností. ČSSD hodlá v procesu majetkového vyrovnání státu s církvemi nadále prosazovat zásadu, že "v případech pochybností musí rozhodovat nezávislý soud, a nikoli komise, která nemá ani oporu v zákoně".

Odvolání by si podle senátora zasloužila spíše ředitelka SPÚ Svatava Maradová, která jednací řád prosazovala a nezvládá prý svoji odbornou agendu. Pokud chce ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) místo náměstka SPÚ pro restituce obsadit odborníkem, ČSSD takového experta má, podotkl Hajda. Jméno neuvedl s tím, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ho navrhne ministrovi zemědělství v nejbližších dnech.