Přes 30 tisíc metrů čtverečních opravených ploch, obchody na bezmála 10 tisících metrech, 93 nových bezpečnostních kamer a prostory, kterými ročně projde 35 milionů cestujících.

Tohle všechno a mnohem více nyní znamená hlavní nádraží v Praze. Včera bylo oficiálně otevřeno po celkové rekonstrukci, která trvala od prosince 2006 do konce roku 2010. Slavnostního otevření se zúčastnili také dva velmi vzácní hosté, český a italský prezident Václav Klaus a Giorgio Napolitano.

Opravy měla na starosti italská společnost Grandi Stazioni (GS), která náklady na rekonstrukci vyčíslila na 1,15 miliardy ko­run.

„Velmi obtížná byla koordinace všech prací. Jelikož nikdy nebyl přerušen provoz nádraží a denně tudy proudily tisíce cestujících. Omezení pro ně byla jistě nepříjemné, a tak jsme rádi, že bylo vše dokončeno včas,“ uvedl mluvčí Grandi Stazioni Martin Hamšík.

Pražské Hlavní nádraží je v provozu od roku 1871. První rekonstrukcí se dočkalo už na začátku 20. století, tehdy se však ještě jmenovalo Nádraží císaře Františka Josefa I. V 70. letech pak vznikla nová odbavovací hala, kde je i stanice metra.

Všechny práce však přece jen ještě nejsou hotovy. Na řadě je totiž oprava secesních prostor Fantovy kavárny a jejího okolí, tedy horní části nádraží.

„Práce bychom chtěli zahájit ve druhé polovině tohoto roku. Nejdříve chceme oslovit ty, kteří by měli zájem provozovat v těchto prostorách kavárnu či restauraci tak, abychom se dohodli na dalším postupu a v podstatě opravy dělali na míru,“ pokračoval Hamšík.

Podle jeho slov bude stát tato část oprav řádově několik set milionů korun. „Zatím to nelze upřesnit, dokud nezačneme s opravami. Jedná se o historické a památkáři chráněné prostory, takže se toho může při opravách hodně měnit,“ uvedl Hamšík. Fantova kavárna by měla být opravena do konce roku 2013, a tím by měly práce skončit.

Italská firma GS bude mít za rekonstrukci hlavního nádraží tuto budovu od roku 2013 na 30 let v pronájmu. „Cestující jsou s opravami spokojeni. Dřív mě tady nic nedrželo, právě naopak. Dnes, když čekám na vlak, ráda se tu podívám do obchodů a čekání mi rychle uteče,“ pochvalovala si včera Martina Šiklová z Říčan.

Zajímavá čísla:

1,15 mld. Kč – rekonstrukce

30 038 m2 – opravené plochy

93 – nové bezpečnostní kamery

35 milionů – cestující za rok

2500 m2 – sítě proti holubům

18 – nové výtahy a eskalátory

626 m2 – veřejné toalety

64 – nové obchody

9902 m2 – obchodní plochy

1207 m2 – knihkupectví

16 600 m2 – rozvody klimatizace

4800 m2 – zasklení včetně nové fasády