Místopředsedy ČSSD budou Martin Netolický, Jaroslav Foldyna a Jana Fialová. Zvolil je sjezd v Hradci Králové.

Hamáček jednání s Babišem označil za velmi těžká. ČSSD podle něj udělala řadu ústupků. „Někdy jsme možná šli až za hranu, protože účast trestně stíhaného politika je pro nás velký problém,“ uvedl Hamáček. Sociální demokracie podle jeho slov chtěla, aby se Babiš alespoň zavázal, že pokud bude prvoinstančně odsouzen, odstoupí. „Jednali jsme s partnerem, jehož hlavním cílem není kompromis, ale maximalizace zisku,“ podotkl Hamáček.

Hnutí ANO však bylo podle něj velmi neústupné. „Ustupovalo až ve chvíli, kdy si vyzkoušelo veškerý nátlak a všechny způsoby jak nás odmítnout… Bylo jasné, že chtějí vládu, ale odmítají kompromis,“ řekl Hamáček. Za velký problém při jednání označil také mediální tlak. I když se prý obě strany dohodly, že diskuse budou důvěrné, vedly se podle něj vlastně “v přímém přenosu“.

Mimořádný sjezd ČSSD v Hradci Králové.
Pokračuje přerušený sjezd ČSSD. Hamáček mluvil o vyjednávání s hnutím ANO

Jádrem sporu při čtvrtečním jednání o vzniku vládní koalice bylo obsazení postu ministra vnitra. Premiér v demisi a předseda ANO Andrej Babiš zopakoval, že ANO se resortu nechce vzdát a obsadilo ho odborníkem. „My jsme o to vnitro na začátku vlastně vůbec neusilovali. Daleko raději bychom spravovali ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo zdravotnictví nebo školství,“ uvedl Jan Hamáček.

Podle statutárního místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly musela strana čelit i mediálním útokům Andreje Babiše, který se jim prý vysmíval a znevažoval je kvůli jejich volebnímu výsledku v posledních sněmovních volbách. „Z našich členů nebude dělat ‚nazdárky‘,“ prohlásil Zimola. Dodal, že chování ANO vyvolávalo dojem, že sociální demokraté by se měli „pokořit a políbit premiérův prsten“. „Není to ČSSD, která je odpovědná za neúspěch jednání,“ uzavřel Zimola.

Andrej Babiš.
Andrej Babiš: Argumentům o ministerstvu vnitra nerozumím

Delegáti na zasedání, které pokračuje po přerušení v polovině února, budou také vybírat zbývající členy vedení – místopředsedy - k předsedovi Janu Hamáčkovi a statutárnímu místopředsedovi Jiřímu Zimolovi. Hlasovat by měli také případných změnách ve stanovách strany.