Hamáček uvedl, že strana bojuje o přežití a on ji chce znovu postavit na nohy. Sociální demokraté budou volit nové vedení na mimořádném sjezdu v únoru po neúspěchu v loňských sněmovních volbách.

Sociální demokracie, která byla nejsilnější stranou Sněmovny v minulém volebním období, získala loni v říjnu pouze 15 poslaneckých mandátů. Kritici současného vedení strany letos oznámili vznik platformy Zachraňme ČSSD, která má podle nich zastavit propad strany. Žádají mimo jiné přímou volbu předsedy. Podle bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly ale platforma nemá vlastní kandidáty do vedení ČSSD. Vedení strany zatím na vznik platformy oficiálně nereagovalo.

"Nelze si nic nalhávat - sociální demokracie je ve špatné situaci. Dříve sebevědomá a silná strana si nyní sahá na samotné dno," sdělil Hamáček v tiskové zprávě ČSSD. Frustraci a kritiku ze strany členů sociální demokracie prý vnímá. "Každý za současný stav neseme větší, či menší díl viny. Nemá ale smysl se vracet neustále k tomu, co bylo, co se udělalo špatně, či dokonce někoho umlčovat nebo vylučovat," doplnil.

Devětatřicetiletý Hamáček by chtěl dosáhnout zlepšení vnitrostranické komunikace se členskou základnou a také více oslovit mladé lidi. "Na krajských konferencích a poté i na sjezdu se budu ucházet o podporu a důvěru našich členů. Představím jasnou vizi, o které jsem přesvědčený, že nám může vrátit voliče, které jsme v poslední době ztratili," uvedl.

Roman Onderka, kterého loni brněnská ČSSD vyzvala ke kandidatuře do vedení strany dnes napsal, že Hamáčka vnímá jako zkušeného sociálnědemokratického politika. "Prošel komunální politikou, je třetí volební období poslancem. Rád se seznámím s jeho strategií obnovy ČSSD," napsal Onderka. Podle jednoho z představitelů platformy a bývalého místopředsedy strany Michala Haška kandidatura na předsedu ČSSD vyžaduje kromě vize a týmu také značnou dávku odvahy, odhodlání a pevných nervů. Hamáčkovi i dalším přeje prý férový souboj bez faulů. Sám chce, aby vyhrála ČSSD "s jasným plánem restartu pro budoucnost".

Do čela strany by se rád postavil také Miroslav Krejčík. "Ano, dnes jsem své stanovisko oznámil vedení strany," poznamenal muž ze středočeské sociální demokracie pro Deník.cz.

Krejčík působil v minulosti jako ředitel Vojenského zpravodajství, v současné době je předsedou představenstva a ředitelem Poštovní tiskárny cenin Praha. Je místopředsedou místní organizace ČSSD v Unhošti. Vystudoval Vysokou vojenskou technickou školu v Liptovském Mikuláši a deset let sloužil u spojovacího vojska. V armádě dosáhl hodnosti generála. V minulosti také byl členem řídícího výboru Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost.

Bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odešel z funkce již loni v červnu ještě před sněmovními volbami kvůli klesajícím volebním preferencím strany. Vedení strany se dočasně ujal statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec, volebním lídrem byl další místopředseda Lubomír Zaorálek. Sobotka později oznámil, že nemá ambici vrátit se do vedení ČSSD.

Hamáček je členem sociální demokracie od roku 2001. Je místopředsedou strany a předsedou středočeské ČSSD. V letech 2013 až 2017 byl předsedou Poslanecké sněmovny a nyní je místopředsedou komory. V loňských sněmovních volbách získal na Mladoboleslavsku největší podíl preferenčních hlasů ze sociálních demokratů.