Proti rušení újezdu Brdy vystupuje Středočeský kraj. Hamáček, jenž z regionu pochází, označil už ve středu za nešťastné, že Sněmovna projednává věc, jež je proti vůli jednoho z klíčových hráčů. Pokud by se rušení újezdu Brdy a zmenšení dalších armádních prostor oddělilo, nemusel by podle něho nastat skluz při projednávání normy. Předlohu naopak podporuje Plzeňský kraj, kterému má část území rovněž připadnout.

Středočeši pochybují o tom, že bude včas dokončena pyrotechnická očista území, a obávají se developerské činnosti a znečištění vodních zdrojů. Armáda ale tvrdí, že újezd bude zbaven munice do konce roku 2017 tak, jak to stanoví plán. Ochrana přírody má být zaručena tím, že den po zrušení újezdu bude v Brdech vyhlášena chráněná krajinná oblast.

"Přírodu neochráníme tím, že ji zavřeme," řekl dnes ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Je přesvědčen o tom, že proces je nastaven správně a bylo by směšné zachovávat újezdy v současném rozsahu. Ministr zdůrazňuje, že armáda nepotřebuje újezdy dimenzované pro 115.000 vojáků, když nyní jich je 21.000.

Vznikne šest nových obcí

Ministr už při středeční debatě nepřímo podpořil odklad úprav výcvikových prostorů a vzniku nových obcí. Leden 2015 podle něho není reálný.
Díky zákonu vznikne šest nových obcí. Poslanci ANO Ladislav Okleštěk a Karel Rais navrhli, aby v roce 2016 a 2017 dostávaly dvojnásobek částky, jež by jim jinak připadla z rozpočtového určení daní. Vyplývá to z požadavku výboru pro veřejnou správu. Právě s rokem 2016 by měly nové obce podle pozměňovacího návrhu Ivana Gabala (KDU-ČSL) vzniknout.

Pokud bude návrh zákona schválen, uvolní se asi 42.000 z celkové rozlohy zhruba 129.600 hektarů vojenských újezdů. Hranice změní újezdy Boletice, Březina, Hradiště a Libavá.