„Je to vynikající volba, pan Petříček má široký rozhled, je to precizní člověk s výborným vzděláním na domácích i zahraničních univerzitách. Je odborníkem na otázky mezinárodní bezpečnosti a energetiky. Známe se zhruba 15 let ještě z dob působení v mladých sociálních demokratech,“ sdělil Deníku dosavadní adept na tento post Miroslav Poche. Odmítá přitom, že by svou misi vzdal. Podle něj šlo o rozhodnutí Jana Hamáčka, které respektuje. 

 

"Jsem potěšen důvěrou ČSSD v mou osobu a děkuji za nominaci. V nejbližší době se chci sejít s premiérem a panem prezidentem a budu chtít znát jejich názor na mou případnou účast ve vládě v této funkci," uvedl Petříček s tím, že do té doby se nebude k věci více vyjadřovat.

Aktuální vývoj tak potvrdil analýzu Deníku, v níž jsme před čtrnácti dny došli k závěru, že v Černínském paláci nakonec usedne člověk vzešlý z pražské organizace ČSSD a velmi blízký Miroslavu Pochemu. Ten na srpnovém setkání českých velvyslanců uvedl, že nedopustí, aby se ministrem zahraničí stal někdo, kdo nesouzní s jeho pojetím zahraniční politiky. Tento postulát Petříček zcela naplňuje. „Tomáš Petříček v mnoha ohledech moje názory dokonce formoval, takže určitě máme shodné pohledy na mezinárodní otázky,“ doplnil Poche. 

Je Tomáš Petříček vhodným kandidátem na ministra zahraničí? Hlasujte v anketě pod článkem

Hamáčkův ústup

Jan Hamáček sice vyřešil vleklou kauzu, která štěpila jeho stranu a ubližovala jí v očích voličů, ale na druhou stranu ukázal slabost vůči prezidentovi, který Pocheho vetoval, i premiérovi, jenž odmítal jít s Milošem Zemanem do sporu.

Poté, co Andrej Babiš řekl, že kandidát ČSSD Miroslav Poche šéfem české diplomacie nebude, musel ministr vnitra a dočasný šéf resortu zahraničí Hamáček konat. „Pan Petříček má minimální politické zkušenosti, byl jen asistentem europoslance a dva měsíce náměstkem. Tímto krokem sociální demokraté rezignovali na snahu řídit ministerstvo zahraničních věcí. Výkon zahraniční politiky bude plně v rukou premiéra Babiše, jak to ukazují poslední týdny,“ komentoval výběr ČSSD předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Spory na obzoru

Pocheho vliv na chod Černínského paláce zřejmě zůstane vysoký. Deníku totiž sdělil, že jeho angažmá v Evropském parlamentu příští rok končí. „V žádném případě nepovedu eurokandidátku ČSSD, budu se angažovat doma,“ řekl. 

Dá se očekávat, že Petříček si nebude s Babišem a Zemanem ve všech bodech notovat. Stačí připomenout, že Miroslav Poche jako jediný europoslanec za ČSSD hlasoval pro zahájení sankčního řízení s Maďarskem. Proti tomuto postupu se ostře vymezil právě premiér Babiš.