„Aktuální situace není dobrá. Čísla za včerejšek jsou obrovská a znamenají, že epidemie razantně roste. Máme hospitalizováno asi 1500 pacientů a 23 procent z nich je ve vážném stavu,“ zhodnotil současnou situaci Hamáček. 

To bude podle ministra vnitra v budoucnu vytvářet tlak na zdravotnické kapacity. „Situace je podle ministerstva zdravotnictví stále zvladatelná. Lůžková kapacita se nicméně zaplňuje, hospitalizací končí zhruba čtyři procenta případů. Vláda proto přistoupí k dalším opatřením,“ uvedl a doplnil, že konkrétní opatření zatím nebude komentovat. Vyloučil však, že by došlo k uzavírání obchodů a podniků v podobném rozsahu, jako tomu bylo během prvního nouzového stavu.

Ústřední krizový štáb podle Hamáčka připravuje náhradní lůžkové kapacity. „Rozdělili jsme lůžka do čtyř kategorií a podle těchto kategorií hledáme záložní kapacity. S tím souvisí i zajištění personálu, tedy povolávání studentů a dalších,“ upozornil ministr s tím, že nejprve budou opatření přijata v Praze a poté se rozšíří do dalších regionů. V první fázi hodlá štáb zajistit na území hlavního města tisíc záložních lůžek.

„Pokud by vláda nepřistoupila k opatřením, která jsou přichystána, tak by hrozilo, že dojde k zahlcení zdravotnických zařízení,“ doplnil.

Ochranné prostředky

Štáb se zabýval také stavem zásob ochranných prostředků, ty jsou podle Hamáčka dostatečné. Vysoutěžené ochranné prostředky - 19 milionů respirátorů, 30 milionů roušek, ale také ochranné obleky - předalo ministerstvo vnitra do státních hmotných rezerv.

Krizový štáb podle Hamáčka pracuje také na zajištění ochranných prostředků pro zařízení péče o děti, jako jsou například klokánky. „Je to specifický případ, protože se těžko hledá zřizovatel. Budeme to muset zařídit z hlediska státu,“ uvedl.