Německý ministr zahraničí Heiko Maas (SPD) dnes ČTK sdělil, že mnichovská dohoda patří k nejtemnějším kapitolám vzájemných vztahů. Oba ministři pak vyzdvihli spolupráci v Evropské unii. "EU někteří rádi kritizují, ne vždy a ne na všem se v ní shodneme, ale sedíme všichni u společného jednacího stolu, kde jsou jasně dána pravidla. Rozhodujeme kompromisem, a ne diktátem," uvedl Hamáček.

Podle Maaseho představuje Evropská unie protiklad ducha Mnichova. "Namísto práva silnějšího platí síla práva," poznamenal také s tím, že obě země, které nyní v EU a Severoatlantické alianci úzce spolupracují, se chtějí za tyto hodnoty a principy zasazovat.

Hitler před 80 lety v Mnichově uspěl podle Hamáčka díky sobectví a ustrašenosti demokratických zemí, které hodily Československo přes palubu. "Pamatujeme na to a nedopusťme, aby zavírání očí před vážnými problémy Evropu rozhádalo a zničilo," dodal.

Mnichovská dohoda, která vznikla bez účasti československých zástupců, byla zpočátku vydávána za akt zajišťující Evropě mír. Už za necelý rok se ale kvůli agresi hitlerovského Německa rozhořela druhá světová válka.