"Považuji za naprostou prioritu se ihned po nástupu seznámit s celkovou situací v těchto klíčových bezpečnostních sborech, a to včetně situace personální," napsal Hamáček. O plánu Mazánka odejít do civilu ho Tuhý informoval.

Dosavadní ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek.
Mazánek končí v čele Národní centrály proti organizovanému zločinu

"Tuto informaci jsem vzal na vědomí a doufám, že nebude mít vliv na fungování NCOZ. Současně však musím říct, že mě tato zpráva netěší. Michal Mazánek se za tři desítky let u policie stal jedním z nejrespektovanějších policistů a vyšetřovatelů a odchod takového profesionála není nikdy dobrou zprávou," uvedl ministr později v tiskové zprávě.

S Mazánkem se chce do konce července sejít aby mu poděkoval za jeho službu. Výběr nového ředitele a fungování centrály bude ministr podrobně sledovat.

Prezident Miloš Zeman jmenoval podruhé premiérem Andreje Babiše 6. června na Pražském hradě.
Babiš: V seznamu ministrů, který dostal Zeman, bylo i jméno Pocheho

O tom, že Mazánek odchází na konci července do civilu, informovala ve čtvrtek ČT. Letos by tak Mazánkův odchod z čela NCOZ byl už několikátou personální změnou ve vedení bezpečnostních sborů. V polovině května byl zproštěn výkonu služby ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek. Tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) zdůvodnil svůj krok snahou vyšetřit hospodaření tajné služby.

Na konci dubna skončil ve vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín, a to po sporech s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ke konci května pak odešel ředitel pražské policie Miloš Trojánek, který se přesunul na pozici krajského policejního ředitele na Vysočině. Pražskou policii v současnosti řídí Jan Ptáček.

Podle ČT se Mazánek, který vedl NCOZ od léta 2016, kdy vznikla sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru policie, dohodl na odchodu z čela útvaru s vedením policejního prezidia.

Hamáček ve středu po uvedení do úřadu uvedl, že za své priority ve funkci ministra vnitra považuje řešení otázek migrace v úzké spolupráci s okolními zeměmi či bezpečnost. Poznamenal, že vnitro není jen o bezpečnosti a policii. Velkou pozornost chce věnovat profesionálním i dobrovolným hasičům nebo České poště, která podle něj musí zůstat dostupná pro všechny ve velkých i malých obcích.

Předseda ČSSD zastává ve vládě zároveň post ministra zahraničí, protože prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat nominovaného europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD).

Prezident Miloš Zeman
Babiš mi dal vybrat, koho jmenuji ministrem zahraničí, řekl Zeman