Přijatý záměr mají naplnit lidé, kteří se o přízeň delegátů nemuseli příliš prát. Staronový předseda Jan Hamáček si na konto připsal 86 procent hlasů, což je druhý nejlepší výsledek v polistopadové historii strany (po Vladimíru Špidlovi). Podobně si vedl jeho první zástupce a bývalý brněnský primátor Roman Onderka.

Sjezd ČSSD v Hradci Králové.
ČSSD se odrazila ode dna. Zemanova podpora je pragmatická, říká politolog

Mezi řadovými místopředsedy bodoval starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Nejtěsněji prošel její vládní kolega, šéfdiplomat Tomáš Petříček. 

Názorová jednota

Sjezd prakticky vymazal platformu Zimolovu a Haškovu Zachraňme ČSSD, jejíž favoritka Lucie Orgoníková do vedení neprošla. Naopak uspěl Zimolův jihočeský rival Ondřej Veselý. Splnil se tím Hamáčkův sen, aby se socialisté navenek sjednotili, přestali dohadovat přes média a působili jako týmový hráč. 

Výrazem této linie jsou velkou většinou přijaté nové stanovy, které zrušily ústřední výkonný výbor jako nejvyšší orgán mezi sjezdy. Nahradí ho méně početné předsednictvo, které bude moci odebírat licence místním organizacím. Papírovou nebo osobní komunikaci mezi jednotlivými stranickými stupni bude více nahrazovat elektronická, včetně rychlých referend na určité otázky. Padly i kvóty pro zastoupení žen na kandidátkách. 

Ondřej Veselý, Michal Šmarda a Jana Maláčová
ČSSD zvolila své místopředsedy. Nejvíce hlasů v prvním kole získal Šmarda

Druhou stranou modernizační mince je přijatý manifest, který otevírá vnitrostranickou diskusi a naznačuje její směr, když se ptá, k čemu je lidem možnost svobodně cestovat, pokud si nemohou dovolit lyžařský zájezd pro své děti, k čemu jim je vyšší průměrný plat, který celý musejí vydat za bydlení a základní potřeby.

„Pro více než milion lidí zasažených exekucemi svoboda neznamená jen nové šance, ale mnohem více pád do dluhové pasti a mnohdy rozklad jejich životů,“ píše se v dokumentu. 

Proti šmejdům


Ten také ukazuje na společenské zlo v podobě „šmejdů“, kteří jsou ochotni pro zisk udělat cokoli. „Stejně bezohlední jsou i političtí šmejdi, hnutí na jedno použití, která pro hlas udělají cokoliv. Svou kořist hledají mezi lidmi, kteří se třicet let po sametové revoluci necítí jako její vítězové, ale oběti,“ píší sociální demokraté. 

Sjezd ČSSD v Hradci Králové.
V čele ČSSD zůstává Hamáček. Vláda pro nás není posvátná kráva, řekl delegátům

Ačkoliv na sjezdu jednoznačně převážilo Hamáčkovo pozitivní hodnocení účasti ČSSD ve vládě, je evidentní, že rozpory mezi oběma partnery se budou stupňovat. 

Pro ČSSD je například nepřijatelná redukce státních zaměstnanců o deset procent, jsou ochotni se bavit o třech až pěti procentech. Odmítá též nápad ministrů hnutí ANO na snížení daní z příjmu fyzických osob cestou radikální změny systému zdravotního pojištění.

A bude prosazovat zavedení sektorové nebo bankovní daně, aby se dál mohly zvyšovat důchody, platy učitelů či minimální mzda a životní minimum. 

Sjezd ČSSD v Hradci Králové
Sjezd ČSSD v Hradci Králové: Do vedení strany míří Petříček i Maláčová