Hrdinský čin, ke kterému nedošlo, bude pro bývalého dobrovolného hasiče Milana Zadrobílka nakonec znamenat jen ostudu.

Policie totiž v jeho jednání neshledala ani trestný čin, ani přestupek. „Případ jsme odložili. Neshledali jsme žádné trestní ani přestupkové jednání. Jde především o morální pochybení,“ uvedla tisková mluvčí policie Iva Kormošová.

Ze svých řad Zadrobílka však vyloučili dobrovolní hasiči ze Stěžer, mezi které tento pseudohrdina dříve patřil. „Milan nás podvedl a je to ostuda pro všechny hasiče, vrhá to na nás stín, ačkoli je to pochybení jednotlivce,“ uvedl velitel stěžerských dobrovolných hasičů Lukáš Králič, který Zadrobílkovi doporučil, aby se za své chování omluvil.

Bývalý dobrovolný hasič vrátil i ocenění, které letos v dubnu dostal od prezidenta Miloše Zemana – zlatý záchranářský kříž. „Proč to udělal? Protože je to mladej blbec. Podle mě se chtěl jen zviditelnit,“ poznamenal velitel Králič.

Milan Zadrobílek si vymyslel, že v lednu minulého roku zachránil při dopravní nehodě na Orlickoústecku život malého chlapce. Jenže k tomu nikdy nedošlo. Policie totiž zjistila, že se v daném čase žádná taková nehoda nestala.

Aby Zadrobílkova historka vypadala uvěřitelně, napsal dokonce děkovný dopis. Jeho autorem měl být lékař, který u nehody zasahoval. Jenže ani lékař Hochman nikdy neexistoval.

V dopise byla navíc řada gramatických chyb, které vzbudily podezření, ovšem ještě nápadnější byly některé faktické chyby. Do očí bijící bylo například i sdělení od údajného doktora: „Zastavil krvácení na krční tepně (aorta).“ Aorta je přitom tepna srdeční, jinak také srdečnice. „Podezření jsme z počátku neměli. To se objevilo až v momentě, kdy se o případ začala zajímat policie,“ dodal Králič.