"Vláda právě schválila můj návrh na odměny pro příslušníky Hasičského záchranného sboru ČR a Policie ČR za jejich nasazení v době covidu-19," uvedl na twitteru Hamáček. Metnar dodal, že kabinet vyčlenil peníze na odměnu ve výši 20 tisíc korun také pro vojáky.

Testování na nákazu koronavirem
V Česku je první případ nové mutace covidu delta plus

Na služební platy vojáků půjde podle rozpočtového opatření kabinetu z rozpočtové rezervy 237 milionů. Včetně souvisejících výdajů pak částka činí 322 milionů korun, uvedlo ministerstvo obrany v tiskové zprávě. S bojem proti covidu podle úřadu pomáhalo 11 853 vojáků z povolání. "Bez těžké práce, kterou vojáci odváděli v nemocnicích, domovech pro seniory nebo v call centrech hygienických stanic, bychom zcela jistě překonávali důsledky pandemie mnohem obtížněji. Mimořádná odměna 20 tisíc korun pro každého z nich je naprosto zasloužená," uvedl Metnar.

Odměny se budou týkat 26 761 policistů a 7100 hasičů v osmé a nižší tarifní třídě, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo vnitra. "Jen děkovat nestačí, ale spolu s odměnou chci ještě jednou také všem policistům a hasičům říct: Děkuji, bez vás bychom to nezvládli," uvedl Hamáček. Příslušníci bezpečnostních sborů podle vnitra pracovali bez nároku na náhradní volno a bez práva na proplacený přesčas museli odsloužit 150 hodin.

Odběry pro testy na koronavirus. Ilustrační snímek
Za neděli přibylo 116 nově nakažených. Reprodukční číslo kleslo pod jedničku

Odměnu dostane i zhruba 6 tisíc příslušníků Vězeňské služby ČR, doplnil na tiskové konferenci po jednání vlády Hamáček. "Ve chvíli, kdy dojde k převodu těch prostředků do resortních kapitol, tak budou vyplaceny," řekl novinářům. Realistické podle něj je, že by odměny resorty rozeslaly v srpnové výplatě.

Kabinet začátkem března rozhodl o odměnách pro zdravotníky. V lůžkových zařízeních jde o odměnu 76 tisíc korun hrubého, pro nezdravotnické pracovníky pak 30 tisíc korun. Částka se odvíjí podle skutečně odpracovaných hodin v období od 1. října 2020 do letošního 28. února.