ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství hasičského záchranného sboru Ivana Svitáková.

„Celkem bylo provedeno 45 kontrol. Všechny kontroly byly z hlediska uvedených předpisů požární ochrany a zadaných kontrolních úkolů bez závad,“ sdělila ČTK Svitáková. Více než polovina (54 procent) prohlédnutých odkališť je tvořena struskou a popílky. Desetina obsahuje nebezpečné látky. Odkaliště suťová či rekultivovaná tvoří téměř čtvrtinu celkového počtu (23 procent).

Ve Středočeském kraji hasiči zkontrolovali úložiště odpadů ve Spolaně Neratovice, velké odkaliště elektrárny Mělník a dvě odkaliště společnosti Diamo v Příbrami. V posledně jmenovaném zařízení nalezli pouze drobné závady. Podle mluvčího středočeských hasičů Ladislava Křivana zde chyběly pouze informační tabulky.

Proběhla školení

V Brně odborníci prohlédli trojici odkališť. Dvě z nich přitom již neslouží svému účelu a byla rekultivována. V Oslavanech nyní vzniká fotovoltaická elektrárna. V Ústeckém kraji zkontrolovali hasiči devět odkališť. Kromě jiného se zaměřili i na školení a odbornou přípravu zaměstnanců, kvalitu příjezdových komunikací a nástupní plochy pro požární techniku.

Zevrubná kontrola se týkala také malých odkališť, která hasiči běžně neprohlížejí, neboť nemají podle zákona charakter vodních děl významných pro posuzování technického a bezpečnostního sta­vu.

Za bezpečný provoz odkališť jsou odpovědni jejich vlastníci a provozovatelé. Hasiči při kontrolách věnovali pozornost dokumentaci vztahující se k technickým podmínkám a návodům a technologiím. Termíny kontrol odborníci majitelům dopředu nesdělovali.

Odkaliště je stavba, v níž se ukládají odpady dopravované zpravidla plavením vodou, někdy i dopravované po souši. Ukládané odpady jsou odpadními produkty elektráren a tepláren, zejména škvára a popel, případně i další vedlejší produkty odsiřování. Odpad však může mít původ i v úpravnách rud nebo chemických provozech.