Upozornil, že v lesích se nesmí kouřit a je zakázáno i vypalování trávy, při němž mohou plameny lidem uzavřít únikové cesty. Takové případy pak často končí tragicky.

Pokud se lidé rozhodnou pálit klestí, je nutné mít oheň stále pod kontrolou a na závěr ho důkladně uhasit. Musejí mít celou dobu po ruce vodu a o svém počínání dopředu informovat hasiče. Rozhodně by ale neměli pálit klestí, když fouká vítr, varoval mluvčí.

Hasiči v těchto dnech likvidují kolem stovky požárů denně, průměrně jich bývá asi šest desítek. Ve středu a ve čtvrtek zaznamenali po 99 požárech, v pátek jich bylo 114 a dnes do čtvrté hodiny odpoledne jich podle Kopáčka napočítali 63.

Lesní požár dnes zaměstnal hasiče například v těžko přístupném terénu mezi Vejprty a Černým Potokem na Chomutovsku na hranicích s Německem. Na pomoc musel přiletět i vrtulník. Původně hořel lesní úsek o rozměru 100 krát 100 metrů. Vzhledem k silnému větru a nepřístupnému terénu se však rozšířil.

Posádka vrtulníku zasahovala také u Zvánovic na Kolínsku, kde likvidaci požáru rovněž komplikoval nepřístupný terén. Plameny se v tomto případě rozšířily na plochu asi 250 krát 250 metrů.

V Libereckém kraji hasiči vyjížděli hned ke dvěma lesním požárům. U Mimoně na Českolipsku se zhruba na dvou hektarech vzňala lesní hrabanka, v Hodkovicích na Liberecku zachvátil živel tři hektary lesa u Vlčetína.

Les vzrostlých borovic začal hořet ráno u Srbska na Mladoboleslavsku. Zásah hasičům komplikoval nepřístupný terén, proto i v tomto případě na pomoc přivolali policejní vrtulník.