Příčinou nárůstu je teplé a suché počasí, jež zvyšuje riziko požárů v přírodě, a většinou také neopatrnost. Lidé by proto v těchto dnech měli přísněji dodržovat bezpečnostní zásady, co nejopatrněji by se měli chovat zejména při pondělním pálení ohňů o filipojakubské noci. ČTK o tom dnes informoval mluvčí generálního ředitelství hasičů Petr Kopáček.

Během pátku museli hasiči vyjet ke 144 požárům. V sobotu jich likvidovali dokonce 148, což je trojnásobek celoročního denního průměru. Do nedělních odpoledních hodin zasahovali 67krát. Na Pardubicku museli do boje s ohněm nasadit i vrtulník.

Podle Kopáčka se v posledním období začaly objevovat požáry, které jsou typické spíše pro ryze letní období. Například na Ostravsku začal v úterý hořet automobil, protože jeho majitel ponechal zapalovač na předním skle vozidla, jež bylo vystaveno silnému jarnímu slunci. V Břidličné na Bruntálsku zase muž uložil ještě vařící gril do garáže na pneumatiky. Výsledkem této neopatrnosti byl požár garáže a škody za desetitisíce korun.

Z dlouhodobých zkušeností plyne, že neopatrnost je příčinou také většiny požárů v přírodě. Riziko vzniku požáru vzrůstá i s počtem lidí v přírodě. Hasiči proto varují před rozděláváním ohňů nebo kouřením v lesích. Ve volné přírodě pak doporučují ujistit se, že je oheň dostatečně uhašen a není ponechán bez dozoru.

Při pondělním pálení čarodějnic musí každý člověk, který rozdělá oheň, dbát na to, aby nevznikl požár. Firmy a podnikatelé musí předem pálení ohňů na volném prostranství oznámit. Hasiči doporučují, aby velké ohně ohlašovali i jiní pořadatelé a domluvili se třeba s dobrovolnými hasiči.

K zapálení vatry by lidé podle hasičů neměli používat vysoce hořlavé látky, jako je benzin, nafta a líh. Také místo pálení by měli pečlivě vybrat. Kolem ohně musí být podle hasičů zhruba metrový pruh, v němž nejsou žádné věci, které by se mohly vznítit. Ohniště musí být nejméně 50 metrů od lesa a 100 metrů od stohu. U ohňů by měli mít lidé dostatek hasicích prostředků, třeba cisternu s vodou.

Od počátku dubna museli hasiči likvidovat 3494 požárů, což je průměrně více než 124 denně. Loni to bylo ve stejném období 66 denně.