Na jeden přístroj tak připadá 200 obyvatel, přitom v Německu je to 500 a ve Francii 18 tisíc lidí. Není se co divit, že Češi prosázejíčím dál tím více peněz. Vloni to byl historickýrekord98,1miliardykorun. Podle odborníků bude hůř.

„Kupní síla Čechů roste. Mohousi dovolit luxus,dokterého sázení patří. Hazardní trh poroste a předpokládám, že letos Češi prosází více než 100 miliard,“ prohlásil Aleš Michl, analytikRaiffeisenbank. Zájem hráčů nyní roste o technické hry jakými jsou videoloterní terminály, elektronické rulety či kostky.

„Díky benevolenci naší legislativy, neexistenci státní koncepce a také korupci se právě tyhle hry dostávají do míst, kde by vůbec neměly být. To jsou obchodní domy, benzinky, pizzerie a podobně,“ uvedl senátor Josef Novotný.

Podle jeho slov jsou daleko nebezpečnější, protože výše sázek je neomezená. „U klasických výherních hracích přístrojů se musí dodržovat sázkanajednuhru dvě koruny v restauraci, pět korun v herně a 50 korun v kasinu,“ vysvětlil Novotný.

Proti šíření hazardu aktivně vystupují města a obce, které postup sjednotily a vzniklo Sdružení měst a obcí proti hazardu. Cílem je, aby si mohly prostřednictvím vyhlášek hazard regulovat. Zpřísnění pravidel pro udělování licencí chystá i ministerstvo financí.

„Vytvořili jsme nový zákon, který jde do vnitřního připomínkového řízení. V březnu příštího roku by měl jít do parlamentu. Účinnost by měl nabýt v lednu 2009,“ uvedl Petr Vrzáň z ministerstva financí.