Měl vše, a o všechno přišel. O desítky milionů, společenské postavení i o svou manželku. Vlastimil Petržela byl donedávna jen jedním z nejznámějších českých fotbalových trenérů. Dnes je kromě toho i nejslavnějším českým gamblerem, který se ze dna musel odrážet v Psychiatrické léčebně v Bohnicích. A nebyl sám.

„Máme stále plno,“ říká Karel Nešpor, primář, který v Bohnicích léčí závislosti všeho druhu. V Česku je podle něj přes 100 tisíc lidí, kteří mají stejný problém jako Petržela. Důvod, proč davy Čechů utrácí výplatu v ruletě nebo na automatech, je podle něj i dalších odborníků jediný: příliš vysoká dostupnost.

Regulace ani koncepce není

„Jsme Las Vegas Evropy, takové množství míst, kde mohou lidé hrát hazard, není na počet obyvatel nikde v Evropě. Nová zařízení se tu šíří zcela nekontrolovatelně,“ říká právník a bývalý vedoucí odboru státního dozoru nad loteriemi na ministerstvu financí Pavel Němec.

Proto jak on, tak představitelé obcí nenechají na ministerstvu financí nit suchou. „Proti hazardu neudělali prakticky nic. Naopak povolili internetové sázení. Až do současnosti povolují asi tisíc videoterminálů měsíčně,“ vysvětluje Němec.

Kritikům také vadí, že ministerstvo nemá žádnou koncepci, jak hazard regulovat. Navíc má neustále oddalovat finální podobu dlouho avizovaného nového zákona o loteriích. Nestihlo ani poslední přislíbený lednový termín.

„Zatím je vytvořený věcný záměr. Ten je v připomínkovém řízení. Do vlády by se měl dostat tak za dva až tři měsíce,“ potvrdil Deníku mluvčí ministerstva Ondřej Jakob s tím, že žádná jasná koncepce zatím opravdu na světě není. „Záměr nabízí několik variant. Až vláda nám řekne, jakým směrem se máme při tvorbě zákona vydat,“ uvedl.

Právě liknavost ministerských úředníků donutila senátory, aby schválili novelu vlastní, a tu pak poslali do sněmovny. Pokud by ji poslanci přijali, mohly by obce samy rozhodovat, kolik heren na svém území chtějí.

„Není vhodné, aby o tom rozhodovalo ministerstvo,“ vyjádřil primátor Havířova František Chobot názor, který rezonuje celou republikou. Senátoři po vzoru USA také volají po vzniku takzvaných černých listin, kde by byli uvedeni lidé, kterým je z různých důvodů zakázáno hazard hrát.

Povolit hernu prostě musíme

Skutečnost, že obce mohou regulovat jen výherní automaty, považuje za nešťastnou i Jan Folta ze Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi. Navíc připouští, že stát má kvůli současnému zákonu při kontrole hazardu svázané ruce. „Pokud žadatel o provozování hazardních her splní podmínky, tak nemáme šanci hernu nepovolit,“ stěžuje si Folta.

Ministerstvo tak nemůže zakázat vznik další herny kvůli tomu, že už jich je v té samé ulici už třeba patnáct nebo že v okolí žijí převážně sociálně slabí obyvatelé.

Jedním z mála kroků ministerstva, který odborníci naopak vítají, je plán na radikální změnu dnes nefungujícího státního dozoru nad hazardními hrami.

„Na ministerstvu jsme vytvořili interní mapu hazardu, počet lidí z finančního úřadu, kteří budou hazard v konkrétním městě dozorovat, pak bude záležet na tom, kolik je ve městě heren,“ řekl náměstek ministra Tomáš Zídek.

Stát zatím neudělal prakticky nic, nebezpečí spíš podporuje

Alarmující je počet kasin a heren u nás. Jsme Las Vegas Evropy, říká Pavel Němec, autor senátního návrhu zákona o loteriích, který dává větší pravomoci obcím a zakazuje internetové sázení.

Co udělala vláda během dvou let své existence proti hazardu?
Reálně nic. Spíš naopak. Stát hazard ještě podpořil, protože povolil internetové sázení. Výsledkem za celou tu dobu v boji proti hazardu je absolutní nula.

Jak by tedy vláda měla s hazardem bojovat? Co navrhujete?

Stát by se měl konečně rozhodnout, zda chce hazard regulovat, nebo ho ještě více rozšířit. U nás není žádná vize. Přitom je další postup jednoduchý. Stát musí mít koncepci regulace hazardu. Například ve Velké Británii je jasně dané, že město do určitého počtu obyvatel bude mít třeba tři kasina a pět heren. Ne víc! Ve Francii si dokonce člověk musí zajet do jiného města, než kde bydlí, protože v místě bydliště nesmí hazard vůbec hrát.

Lidé na ministerstvu nicméně tvrdí, že jim současný zákon de facto neumožňuje hazard nepovolit.
Bohužel je pravdou, že pokud žadatel splní zákonné podmínky, ministerstvo musí téměř vždy povolení k provozování hazardních her vydat.

Jak tohle řeší senátní návrh zákona o loteriích?

Tento návrh, na rozdíl od věcného záměru, který připravilo ministerstvo, zpřísňuje podmínky množství hazardu, které může být v dané obci povolené. Věcný záměr, se kterým přišlo ministerstvo, tuto regulaci nezpřísňuje, ani nechrání osoby, které by měly být z možnosti hrát vyloučeny.

Takže situace je podle vás alarmující a je třeba ji radikálně řešit?

Alarmující je už počet kasin a heren u nás. My jsme Las Vegas Evropy. Navíc klasické přístroje vytlačují nové moderní hry, které nemůže obec regulovat. Ty se naprosto nekontrolovatelně dostaly do úplně všech kasin.

Ministr Kalousek zvýší svým rozhodnutím počet gamblerů

Je potřeba přijmout nový zákon, který hazard omezí, tvrdí primář oddělení léčby závislostí z Psychiatrické léčebny v Bohnicích Karel Nešpor.

Jak velký problém pro společnost hazard představuje?
Patologických hráčů je u nás odhadem sto tisíc. My tyto lidi, kteří se dostali do problémů kvůli hazardu, v léčebně máme. Lidé, kteří k nám chodí, jsou vystresovaní a nervózní. Často páchají trestnou činnost a několik patologických hráčů se k nám dostalo i po sebevražedném pokusu.

Měl by tedy stát hazardní hry více regulovat?

Situace je vážná a dlouho neřešená. Je potřeba přijmout nový zákon, který hazard omezí. Mezi roky 1979 a 1989 jsem viděl jediného patologického hráče. Od roku 1989 dramaticky přibylo lidí, kteří mají problém. Máme důkazy, že i někteří šestnáctiletí hrají hazard několikrát týdně.

Čím si to vysvětlujete?
Je to čistě v dostupnosti. Dříve tady automaty prakticky nebyly, po roce 1989 se roztrhl pytel s nejrůznějšími druhy hazardních her. Čím větší dostupnost, tím více podobných problémů.

Jak v tomto kontextu hodnotíte krok ministra financí Miroslava Kalouska povolit internetové sázení?

Předpokládal bych, že ministr financí a lidovec Kalousek, když se nechal zvolit za politickou stranu, která má ve svém štítu péči o rodinu, bude omezovat dostupnost hazardních her, ale on tím, že povolil internetové sázení, ji naopak zvyšuje.

Může současná celosvětová ekonomická krize problémy s gamblerstvím ještě zvýšit?

Dá se to předpokládat. Tíživá finanční situace bude u řady lidí podporovat zkratkové jednání. Uvěří, že můžou vydělat na hazardu a dostanou se do problémů. Začnou krást nebo zpronevěřovat peníze, čímž roztočí bludný kruh pro patologické hráčství typické. Čím víc hraje, tím víc má problémů. A čím víc má problémů, tím víc uniká do nereálného světa.

#nahled|https://g.denik.cz/1/a6/ruleta_infografika_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/1/a6/ruleta_infografika.jpg|Kde leží Las Vegas Evropy? V Česku#