Magická čísla navíc každoročně rostou. Stejně jako počet heren či hracích automatů. Některá města však hazardu vyhlásila válku. Například Praha, Cheb, Jičín, Chomutov, Lanškroun či Bohumín vyhláškami omezují provoz heren nebo regulují jejich počet.

V severních Čechách však tak růžová situace není. Kromě Chomutova. Zde od 1. ledna 2008 platí vyhláška, která omezuje provoz automatů od 14 do 22 hodin. Vedení města zareagovalo na stížnosti občanů, kteří si hlavně v nočních hodinách stěžovali na trestnou činnost a rušení nočního klidu. Také v Ústí nad Labem chtějí novou vyhláškou zastavit nárůst automatů ve městě.

Naopak jiná města žádnou regulaci neplánují nebo čekají na nový zákon. Ten vzejde v platnost na počátku roku 2009. Přitom v sedmi největších městech na severu Čech je přes sedm set heren, patnáct kasin a téměř čtyři tisíce výherních automatů.

Především dvě hlavní severočeská města hazardu – Liberec a Teplice – jako by dávala od dvou set heren a dvanácti kasin ruce pryč. V lázeňském městě počet heren navíc každoročně roste. Regulace se však neplánuje. „Žádnou vyhlášku dělat nebudeme,“ uvedl Jaroslav Kubera (ODS), primátor Teplic. Podle Milana Šíra (ČSSD), náměstka libereckého primátora, se nebude počet heren snižovat, protože žádná ze sto dvaceti pěti heren není v okolí škol.

Z heren dostávají miliony

Města podle rozpočtů vyinkasovala za loňský rok z heren milionové částky. Například Liberec počítal s částkou patnáct milionů korun. Teplice dvanáct milionů a tři sta tisíc. V Děčíně získali téměř deset milionů korun.

Částky jsou však mnohem vyšší. Například v Chomutově jen za vydání licencí, aby mohly automaty vůbec fungovat, získají ročně sedm a půl milionu korun. Dalších osm milionů jde každoročně do městské kasy za jejich provoz a další čtyři miliony korun je šestiprocentní poplatek z peněz, co do automatů lidé nahází.

Města využívají příjmy z heren různě. „Loni jsme příjmy použili na obnovu turistických cest v lesoparku Stoličná hora a obnovu památky Tyršův dům,“ uvedla Barbora Vechová, mluvčí Děčína.

Právě v Děčíně nebo v Mostě chtějí regulovat počet výherních hracích automatů až po prvním lednu 2009, kdy vzejde v platnost nový zákon.

Kriminalitu v okolí heren ohlídají policisté

Herny často navštěvují mladiství. Teplice tomu chtějí zamezit. Už od listopadu podle Jaroslava Kubery městské strážníky doplňují policisté ČR. Společně kontrolují herny a kasina hlavně v problémových Trnovanech.

Naopak v Liberci žádné podobné hlídky neplánují. Podle Milana Šíra v hernách zvýšenou kriminalitu nezaznamenali. „Máme dobrý kamerový systém, kterým můžeme hlídat vcházení mladistvých do heren,“ řekl. Navíc nechtějí hlídkami šikanovat provozovatele heren.

Herny a kasina v blízkosti škol jsou nebezpečné a škodí, uvedla ústecká terapeutka Irena Mládková, která se specializuje na lidi závislé na hracích automatech. Podle ní se počet gamblerů v posledních letech nezvyšuje. „Muži se za tuto nebezpečnou vášeň stydí nebo přicházejí až pozdě,“ uvedla Mládková.

Kamenné provozovny však nejsou pro mladistvé hlavní hrozbou. Větší nebezpečí číhá na internetu. Takzvaná internetová kasina či herny jsou anonymní a nezkoumají, jestli je hráč mladistvý či nikoliv. Stačí se jen zaregistrovat a poslat peníze na účet. Poté už může holdovat gamblerství. Navíc provozovatelé těchto internetových kasin a heren neplatí nikomu za svůj provoz.

Povolování hazardního průmyslu v Česku je podle odborníků nejbenevolentnější na světě a náš přístup prý vadí i Evropské unii. Velkým problémem, se kterým by se měl vypořádat nový loterijní zákon, je také nesmírně vysoká koncentrace kasin, největší v celé Evropské unii.