„Trochu zde selhala práce na straně České republiky. Takto se to nedělá. Je potřeba to řešit komunikací, nikoliv takovýmito překvapeními. Krok, který udělala Česká republika a zavádějí ji další země, není správný, protože jde proti principům Schengenu,“ řekl novinářům Heger.

Kromě Česka od čtvrtka zahájí kontroly na hranicích se Slovenskem také Rakousko.

Migrace není problém Slovenska, říká Heger

Podle slovenského premiéra je absurdní očekávat, že Slovensko bude v rámci Schengenu chránit hranici s Českem nebo Maďarskem. „Zavádějí kontroly, protože je migrace, ale to není problém Slovenska. Řešení je pomoci Maďarům na hranici se Srbskem,“ řekl Heger.

Ministr vnitra Mikulec řekl, že Bratislava chce využít všechny možnosti, aby neznepříjemňovala život lidem kontrolami na hranicích, a stejně jako Heger navrhl pomoc Maďarsku. O možných opatřeních chce Mikulec jednat s kolegy ze sousedních zemích příští týden. Pro případ nedohody Slovensko podle něj zavede kontroly na hranicích s Maďarskem; už v současnosti tam pracují společné hlídky obou států.

Kontroly na rakouské hranici - ilustrační foto.
Rakousko v reakci na krok Česka zahájí kontroly na hranicích se Slovenskem

Právě trasu přes Maďarsko, Slovensko a Česko využívají podle slovenských úřadů migranti při cestě do západní Evropy.

Český ministr vnitra Vít Rakušan v souvislosti s obnovením kontrol na hranicích se Slovenskem dříve řekl, že od slovenského kolegy žádal plnění mezinárodních smluv ohledně návratu migrantů a že diplomatickými kroky nebylo dosaženo očekávaných úspěchů. „Budeme samozřejmě jednat jako předsednická země o dalších krocích i na celoevropské úrovni a to ve všech souvislostech, ke kterým se migrační krize váže," napsal Rakušan na dotaz ČTK.

Slovenský policejní prezident Štefan Hamran podle listu Denník N označil zmíněné readmisní dohody za cár papíru. Slovensko by podle něj nezvládlo přebírat všechny migranty z Česka; tvrdil také, že ani Maďarsko je nepřijímá od Slovenska.

Kontroly na hranicích se Slovenskem budou podle policie prováděny flexibilním způsobem přiměřeným aktuální hrozbě.  Ilustrační foto.
Kontroly na slovenských hranicích: Kdy hrozí tučná pokuta a kde se zdrží doprava

Šéf slovenské diplomacie Rastislav Káčer uvedl, že Bratislava považuje schengenský prostor za zásadní záležitost a dělá všechno proto, aby zůstal volný. „Problém vzniká na vnější hranicích Schengenu. Vzniká kaskáda opatření pod tlakem Německa, který se přesouvá na Česko, Rakousko,“ řekl šéf slovenské diplomacie.