Hašek se dnes obrátí na předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) a předsedy dalších koaličních stran. "Urgentní požadavek se týká dofinancování sociálních služeb v letošním roce, respektive odměňování v sociálních službách po zvýšení tarifů na letošní rok vládou České republiky. Hejtmany k tomu vede zlepšené hospodaření státu, který o letošním zvýšení tarifů rozhodl s příslibem hledat finanční prostředky na pokrytí nutných výdajů," uvedl Hašek.

Podle něj zatím poskytla část prostředků pouze ministryně Marksová, a to 350 milionů korun. "Zbývající část by měl nyní poskytnout ministr financí. Jistě se napříč vládou i politickým spektrem shodneme na tom, že péče o potřebnou formu sociálních služeb a lepší ocenění lidí pracujících v této oblasti je slušností a vyjádřením uznání za psychicky i fyzicky velmi náročnou péči o potřebné spoluobčany," dodal Hašek.

Pro letošní rok bylo ze státního rozpočtu vyčleněno na sociální služby celkem 8,57 miliardy korun. Podle podkladů, které na jednání vlády předkládá ministryně práce, by ale sociální služby potřebovaly zhruba 12,3 miliardy korun. Z celkové částky mají kraje, které od loňska dotace na provoz zařízení pro lidi s handicapem, seniory a další potřebné rozdělují, k dispozici 8,315 miliardy korun. V této částce je podle materiálu zahrnuto i 750 milionů korun, které má být v souvislosti s dřívějším rozhodnutím vlády určeno na zvýšení platů sociálních pracovníků. Po vyčlenění těchto prostředků tak kraje mají na samotnou podporu sociálních služeb méně peněz.

Podle materiálu se některé sociální služby nacházejí v kritické finanční situaci a jsou nuceny výrazně omezovat svoji činnost. Ministerstvo žádá, aby byl podklad projednán už ve středu, protože následující tři týdny vláda nebude zasedat. Situaci je podle úřadu nutné řešit urychleně i kvůli zářijovým termínům krajských zastupitelstev, které mají o rozdělení peněz jednat.

Vedení resortu hledá peníze na dodatečnou finanční injekci každý rok. Roční dotace totiž nikdy nestačí.

Kraje rozdělují podporu organizacím zajišťujícím sociální služby od minulého roku, předtím jim tyto peníze dávalo přímo ministerstvo.