Právě na 678 metrů vysokém vrcholu nad Lomnicí nad Popelkou začal v úterý dopoledne dvoudenní hejtmanský výlet historickými auty po hraničním území obou krajů.

„Chceme se seznámit s problémy, které mají obce a města na hranicích obou krajů. A také chceme uprostřed turistické sezóny upoutat pozornost lidí k zajímavým místům,“ vysvětlil Petr Skokan.

Cesta má charakter pracovního výletu

Doprava historickými vozy Praga, Tatra, Jaguar a Mercedes má podtrhnout prázdninový punc akce. „Naše setkání se starosty měst a obcí budou čistě neformální,“ řekl Pavel Bradík.

Na startu výpravy prozradili, že se těší na problémy, které hejtmanskému konvoji předloží starostové celkem 20 obcí obou krajů. „Nejsme nadřízení starostů, jsme jejich rovnocenní kolegové. Jako hejtmané jim můžeme poskytnout třeba metodickou pomoc při přípravě projektů a žádostí o evropské peníze,“ prohlásil Bradík.

Například Lomnice nad Popelkou, z jejíhož území spanilá jízda startovala, má připraveno hned 12 projektů, na něž by město chtělo získat evropské peníze. „Jde například o dům pro seniory s rozšířenou zdravotní péčí, rekonstrukci zimního stadionu a přístavbu bazénu či dostavbu školy,“ vyjmenoval lomnický starosta Vladimír Mastník.

Ten libereckého hejtmana Petra Skokana informoval o největším problému současné Lomnice: špatném stavu sedmi krajských silnic vycházejících z města. „Ke stavu krajských silnic neustále směřují stížnosti našich občanů,“ podotkl Mastník.

Chvíle na rozhledně hejtmani věnovali také trasování rychlostní silnice R35 mezi Turnovem a Jičínem. „Dívali jsme se, kudy silnice vede nyní a kudy by mohla vést varianta, která by co nejméně zasahovala do měst a obcí. Pracovně se jedná o variantu nazývanou severní,“ řekl Skokan.