„Letos se zatím k akci přihlásilo 120 nových radnic. Velký zájem o akci jasně dokládá, že obyvatelé Moravy na své kořeny nezapomínají," uvedla. K nově připojeným radnicím patří například Rajhrad u Brna, Vracov na Hodonínsku, nedaleký Rohatec nebo obec Kněždub – rodiště slavných umělců Joži a Franty Úprky.

K dalším nově přihlášeným radnicím patří město Paskov na Frýdeckomístecku. Zájem o akci se zvyšuje na Vysočině nebo v moravské části Pardubického kraje. Moravskou vlajku už tradičně vyvěsí brněnský magistrát a 15 městských částí Brna, Břeclav, Bruntál, Litovel, Jeseník, Kyjov, Šumperk, Uničov, Náměšť nad Oslavou, Uherský Brod, Vizovice nebo Znojmo. Zavlaje i na budově Jihomoravského kraje, v níž kdysi sídlila moravská vláda.

Připomínka tradic

Pořadatelé doporučují vyvěšovat červeno-žlutou vlajku, kterou v roce 1848 vytvořil obrozenec Alois Vojtěch Šembera. Doplněna je o další tradiční symbol – moravskou orlici. Malá část radnic vyvěsí místo ní modrou moravskou vlajku s orlicí. „Červeno-žlutou vlajku radnicím doporučujeme, proti vyvěšení modré ale nic nenamítáme. Jde hlavně o onu připomínku tradic," řekl předseda Moravské národní obce Jaroslav Krábek. Dokladem toho podle něj je 25 expozic, které se na svatého Cyrila a Metoděje otevřou pro veřejnost buď zdarma, nebo se slevou.

V Olomouci se k akci připojí například Muzeum umění, Arcidiecézní muzeum a Vlastivědné muzeum. Na seznamu expozic je i Velkomoravské hradiště Valy v Mikulčicích na Hodonínsku, které má být zapsáno na seznam památek UNESCO. Milovníky historie zvou k návštěvě klášter Rosa Coeli a synagoga v Dolních Kounicích nebo městská muzea v Tišnově, Brtnici či Klouboukách u Brna.

Moravská národní obec je sdružení, které vzniklo v roce 1985 s cílem podporovat tradice, kulturu a historii Moravy. Pořádá besedy, výšlapy do přírody, návštěvy muzeí a galerií, každý rok v září v Brně a Olomouci organizuje moravské slavnosti.