„V nejbližších hodinách první povodňové stupně zmizí. Voda v noci kulminovala okolo desáté jedenácté hodiny, pak začala klesat," řekl dispečer.

Třetí stupeň ohrožení vodohospodáři v sobotu večer a noci vyhlásili na Labi ve Špindlerově Mlýně, přehradě Labská a stanici Vestřec. Nižšího pohotovostního stupně dosáhla hladina Stěnavy v Meziměstí. První stupeň, tedy bdělost, dnes ráno platí na Labi ve Špindlerově Mlýně, Brodě, Vestřeci a na Stěnavě v Meziměstí.

Během noci hladiny řek v Libereckém kraji opadly

Situace na tocích v Libereckém se v noci zklidnila. Povodňová aktivita klesla maximálně na první stupeň, tedy bdělost, kterou vodohospodáři drží ještě na Jizeře v Železném Brodě. Dnes by hladiny řek už stoupat neměly, sdělil vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

„Registrujeme již pouze několik prvních stupňů a předpokládáme, že voda bude dále klesat, protože předpověď počasí hovoří o srážkách pouze v řádu milimetrů," řekl dispečer.

V Libereckém kraji byla nejvýše Smědá v části obce Višňová Předlánce na Liberecku, která dosáhla třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení. Během noci klesla a neplatí už na ní žádný povodňový stupeň. Na Jizeře v Jablonci nad Jizerou vodohospodáři večer vyhlásili druhý stupeň, tedy stav pohotovosti. I tam už se situace uklidnila a hladina klesla pod první stupeň. „Voda postupně odtéká dolů, kde by ale neměla způsobit žádnou povodňovou aktivitu," dodal Petr.

Hladiny jesenických toků klesly, zvýšený je jen Stříbrný potok

Hladiny toků na Jesenicku, kde v sobotu platil první povodňový stupeň a v případě jednoho na chvíli i stupeň druhý, v noci na dnešek klesly. První povodňový stupeň, tedy bdělost, platí už jen na Stříbrném potoce v Žulové, i zde však jeho hladina pomalu klesá, podle informací Českého hydrometeorolo­gického ústavu. Více vody bylo v sobotu také ve Vidnavce ve Vidnavě a Černém potoce v obci Velká Kraš.

Ve Stříbrném potoce bylo dnes v 06:00 118 centimetrů vody, hladina se snižuje jen postupně, oproti půlnoci klesla o pět centimetrů. Běžně v potoce bývá kolem 80 centimetrů vody, první povodňový stupeň platí od 110 centimetrů.

Vidnavka měla dnes ráno 148 centimetrů vody, pod první povodňový stupeň, tedy 160 centimetrů, klesla po půlnoci. V sobotu vystoupala hladina až k 184 centimetrům. Hladina běžně dosahuje výše kolem 80 centimetrů.

V Černém potoce, který v sobotu na chvíli překročil i hranici druhého povodňového stupně, se hladina snížila k dnešnímu ránu na 146 centimetrů. O půlnoci se dostala pod hranici prvního povodňového stupně, tedy 170 centimetrů. Nejvíce, 213 centimetrů vody, v něm bylo v sobotu odpoledne.

Hladiny ostatních toků v Olomouckém kraji jsou klidné, postupně klesá i Bečva, kde v v Teplicích nad Bečvou a Dluhonicích na Přerovsku v pátek platil první povodňový stupeň. Kraj v pátek potrápil silný vítr, hasiči řešili více než stovku případů, zejména popadané stromy, uvolněné střechy, stromy také zastavily provoz na železnici. O víkendu již vítr zeslábl.

V kraji má být dnes podle meteorologů oblačno až zataženo, během dne na většině území přeháňky, ojediněle bouřky. Srážky by měly k večeru ustávat. Teploty se budou pohybovat mezi 13 až 16 stupni Celsia. Povane mírný vítr.

Déšť hladinu Bečvy nezvýšil

Mírně zvýšená, ale už bez hrozící povodňové pohotovosti – taková byla o víkendu hladina řeky Bečvy. Přestože Přerovsko celé sobotní odpoledne bičoval vytrvalý déšť, v měřící stanici v Teplicích nad Bečvou byl podobně jako v Dluhonicích v Přerově odvolán první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost.

Bečva v Dluhonicích od pátku pěti hodin odpoledne, kdy dosáhla 378 centimetrů, postupně klesala. V sobotu ráno už měla 248 centimetrů a v neděli pouze 190 centimetrů. První stupeň povodňové aktivity se přitom v Přerově vyhlašuje, když dosáhne úrovně 370 centimetrů.

V Teplicích nad Bečvou byla situace obdobná. Bdělost platila na Hranicku pouze v pátek do šesté hodiny večer, pak už se hladina řeky snižovala. V sobotu dopoledne dosáhla Bečva úrovně 196 centimetrů, v neděli dopoledne, kdy konečně vysvitlo slunce, 138 centimetrů.

„Srážková činnost v oblasti Beskyd a Jeseníků o víkendu postupně ustávala. V Beskydech spadlo za posledních šest hodin do 5 milimetrů srážek, v Jeseníkách do 6 milimetrů," popsala situaci v sobotu mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Vlivem doznívající srážkové činnosti v oblasti Beskyd a Jeseníků klesala hladina toků v horním i dolním povodí Bečvy. „Na tocích v povodí horní Moravy byl setrvalý stav, v ranních hodinách mírný pokles. Na středním toku řeky Moravy byl patrný postupný vzestup hladin vlivem dotoku vody z horní části povodí," doplnila.

Povodí Moravy provádělo i o víkendu manipulace na vodních dílech, a to podle aktuální hydrologické situace. Na vodním díle Bystřička a Horní Bečva platil ještě v sobotu první povodňový stupeň, v neděli se situace vrátila k normálu.

Hladiny všech řek v Moravskoslezském kraji jsou v normálním stavu

Hladiny všech řek v Moravskoslezském kraji se vrátily do normálního stavu. Ještě v sobotu večer se první stupeň povodňové aktivity, tedy stav bdělosti, držel například na Ostravici ve Frýdku-Místku nebo Odře v Bohumíně na Karvinsku, během noci ale voda opadla i tam. Vyplývá to z informací na internetových stránkách podniku Povodí Odry.

Hladiny řek ve Slezsku a na severní Moravě se zvedly po vydatných deštích v noci na pátek. V Českém Těšíně na Karvinsku, kde řeka Olše dosáhla třetího stupně povodňové aktivity (stav ohrožení), průtok měl hodnotu desetileté vody. Kvůli větru a vodě absolvovali moravskoslezští hasiči více než 400 výjezdů, zejména kvůli spadaným stromům, větvím či uvolněné střešní krytině. Už během pátku se ale situace začala uklidňovat a hladiny většiny řek klesat. V sobotu byly hladiny zvýšené jen na několika málo místech.