Pět ze sedmi míst, kde byly ráno toky na povodňových stupních, připadalo na řeky Berounka a Radbuza v Plzeňském a Středočeském kraji. Právě pro Berounku a dolní tok Radbuzy platí do čtvrtečního rána výstraha ČHMÚ před zvýšenou hladinou. Meteorologové varují, že se tyto řeky budou zřejmě až do čtvrtečních 06:00 držet na prvním povodňovém stupni.

Kromě Berounky a Radbuzy byla dnes před 09:00 na prvním stupni také Úhlava ve Štěnovicích na Plzeňsku, Vltava v pražské Chuchli a Ropičanka v obci Řeka na Frýdecko-Místecku.

Ústav ale na webu uvedl, že na všech sedmi místech hladiny toků ráno buď stagnovaly, nebo už klesaly. „V průběhu včerejšího dne (úterý) už se na většině našeho území srážky nevyskytovaly, ale na východě a severovýchodě Moravy ještě dozníval trvalejší déšť,“ sdělili pracovníci ČHMÚ. „V průběhu noci na středu už se srážky nevyskytovaly nikde a podobné to bude i ve středu ráno a dopoledne. Až v průběhu odpoledne a večera se mohou opět vyskytnout místní přeháňky či ojedinělé bouřky,“ doplnili.

Vzedmuté toky se tak podle meteorologů většinou v úterý uklidňovaly. „Hladiny vodních toků, které odvodňují Beskydy, klesaly velmi rychle,“ uvedli. „Hladiny zasažených vodních toků budou v průběhu středečního dne i nadále na poklesu,“ předpověděli meteorologové.

Škody na majetku

Voda v uplynulých dnech například vytopila domov pro seniory v třinecké části Oldřichovice. Některé byty jsou podle radnice neobyvatelné, město hledá pro jejich obyvatele náhradní bydlení.

V Plzeňském kraji o víkendu hasiči ve Starém Plzenci museli zachraňovat rodinu uvězněnou v automobilu ve vodní laguně a ve Štěnovicích zasahoval letecký záchranář při vyzvednutí člověka, který uvízl v zaplavené oblasti. Podle hejtmanství povodně v kraji způsobily milionové škody na veřejném majetku, tedy silnicích, mostech či parcích.