Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hladiny na jihu Čech stoupají, začaly evakuace

Jižní Čechy /AKTUALIZUJEME/ - Řeky Otava, Volyňka i Blanice jsou na třetím povodňovém stupni. Zvedání jejich hladiny zapříčinily noční deště.

28.6.2009 5
SDÍLEJ:

Tak vypadala řeka Otava ve Strakonicích v neděli 28. června.Foto: DENÍK/Jana Štroblová

Podle operačního důstojníka hasičů voda stále stoupá a ve městech zasedají povodňové komise. „Evakuace už proběhla v několika domcích na Bavorovsku. Objíždí se i tábory v Poříčí a Střelských Hoštiích,“ poznamenal.

Přečtěte si také: Na Písecku čekají velkou povodňovou vlnu

Starosta Malenic Josef Bláhovec přirovnává vodu k povodním v roce 2002. „Je to téměř to samé. Lidé mají vodu ve sklepích a v jednom domě je dokonce i v přízemí. Hasiči už začali s odčerpáváním. Práce budou pokračovat po celý den,“ dodal.

Malenice jsou navíc ze dvou stran odříznuté od světa. „Od Černětic a Zálezel se sesunuly meze. Dostat se k nám lze jen přes Zlešice,“ dodal Bláhovec. K sesuvu půdy došlo i přímo v obci.

V Bavorově i ve Strakonicích voda pořád stoupá

Podle informací Povodí Vltavy byla voda v Blanici v Bavorově v neděli 28. června v 8 hodin ráno na 316 centimetrech, tedy stále na 3. povodňovém stupni, a dále stoupala. Husinecká přehrada v té době zaznamenávala menší pokles, ale stále pro ni platil také 3. stupeň. Trojka byla v 8 hodin i na Zlatém potoce, který se do Blanice vlévá u Čichtic. V Heřmani, což je k Bavorovu nejbližší měrné místo Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ), by měla voda vystoupat ke 3. stupni kolem 11. hodiny. Tento stav má přitom trvat nejméně do úterý. Třetí stupeň hlásí od 6. hodiny ranní i Strakonice. Tam v 8 hodin vystoupala voda na 325 centimetrů. Stejný stupeň platí i na Volyňce v Něměticích. V 8 hodin tam bylo 305 centimetrů. To by mělo trvat tak do 14 hodin, nejméně do úterý však má trvat podle předpovědí ČHMÚ 2. povodňový stupeň.

Blanice Bavorov: V 1 hodinu v noci na neděli byl průtok 47,5 kubíku (výška hladiny 181,9 cm), což byl ještě druhý stupeň povodňové aktivity. Dnes v 6 hodin byl průtok 158,12 kůbíků (294,2 cm výška hladiny) v tu chvíli už je voda na třetím stupni povodňové aktivity a stále stoupá.

Otava Strakonice: Ve 2 hodiny v noci byla řeka ještě na normálnímu stavu, ve tři hodiny se voda zvedla do prvního povodňového stupně. Kolem čtvrté ráno stoupala voda na druhý povodňový stupeň. V pět byl průtok 229,7 kubíků (hladina 299,7 cm), což byl ještě druhý stupeň povodňové aktivity. V šest už výška vody odpovídala třetímu stupni – 310 cm (průtok 248 kubíků).

Volyňka Němětice: V 21:00 hodin v sobotu byla řeka ještě v normálu, na první stupeň se zvedla v 22:00. O půlnoci už tu platil druhý povodňový stupeň a od druhé hodiny ranní stoupla hladina na třetí povodňový stupeň. V 6 hodin v neděli ráno byl průtok 163 kubíků (hladina 303 cm).

Hladiny řek na jihu a jihozápadě Čech se podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu zvedly v důsledku vydatných nočních srážek. Horní úseky toků jsou setrvalé nebo na poklesu. Zvýšené průtoku se mají dále promítat na středních a dolních úsecích zasažených toků.

Čtěte také: Záplavy na Jesenicku mají další oběť

Evakuace: Lidé si stačili vzít jen to nejnutnější

Na Bavorovsku museli hasiči evakuovat 21 lidí, někteří šli k příbuzným jiní do náhradního ubytování v bavorovské škole. Tito lidé byli z 18 domů a dvou chat přímo v Bavorově a dvou domů v Čichticích. Mezi těmi, které hasiči zburcovali před 3. hodinou ráno byl i Jiří Kratochvíl z Prahy. „Stačili jsme si vzít jen to nejnutnější. Překvapilo nás, jak rychle to všechno přišlo,“ popsal zážitky z probdělé noci. Teprve ráno se mohli s hasiči na loďkách vrátit pro další věci.

Něco takového je přitom nepotkalo poprvé. Asi před třemi roky byli na dovolené v chatkách na stejném místě, přišla voda a skončilo to také evakuací. Podle velitele vodňanských hasičů Jaroslava Muchla v Bavorově už voda začala klesat, ve Vodňanech ale nadále stoupá.

Husinecká přehrada hlásí padesátiletý průtok

Během noci spadlo v jižních a jihozápadních Čechách 20 až 70 mm srážek v šestihodinových úhrnech, přičemž nejvydatnější srážky se vyskytly na Prachaticku a na Klatovsku. „Vzhledem k předchozím srážkám a celkové nasycenosti těchto oblastí začaly prudce stoupat hladiny toků, zasažených srážkami, zejména Blanice,“ uvedl ve zprávě z nedělního rána (28. června) dispečer ve službě Karel Březina.

Na horních úsecích srážkami zasažených toků jsou v tuto chvíli hladiny již setrvalé nebo mají klesající tendenci. Zvýšené průtoky se budou promítat dále po středních a dolních úsecích toků s dosažením 2. a 3. stupně povodňové aktivity (SPA). Výrazné vzestupy hladiny se očekávají na celém dolním toku Blanice. Horní tok Otavy je již na poklesu, na dolním toku dochází k doběhu povodňové vlny.

Rovněž stoupá dolní tok Volyňky a tedy i Otava pod Strakonicemi. Na přítoku do Husinecké byla kulminace na hodnotě cca 135 m3/s, což je přibližně padesátiletý průtok. Odtok z tohoto vodního díla je rovněž po kulminaci – v 5.00 hodin ráno byl na hodnotě 125 m3/s. (jš)

Povodeň udeřila, hasiči museli evakuovat lidi

Přívalové deště na Klatovsku vytopily některé obce, hasiči zasahovali a stále zasahují na desítkách míst.

Podle prvotních informací bylo nejvíce zasaženo Sušicko a Janovicko. „V Janovicích byl vysoko překročen třetí povodňový stupeň. Na některých místech jsme museli evakuovat lidi, například právě u Janovic zůstali v laguně vody uvězněni dva dospělí a dvě děti. Ráno jsme zachraňovali pětadvacet ovcí v Poborovicích," popsal stav krajský řídící důstojník hasičů Miroslav Moule, podle něhož jen za noc hasiči zasahovali na desítkách míst. Podle nepotvrzených zpráv evakuovali hasiči kemp ve Velkých Hydčicích u řeky Otavy u Horažďovic, kde v tu dobu spalo asi padesát rekreantů, a dva dětské tábory v regionu.

V tuto dobu na mnoha místech čerpají vodu, nebo se přípravují na příchod další povodňové vlny, která by mohla udeřit v noci z neděle na pondělí. V Kalu v době návštěvy Deníku lidé zoufale pozorovali stoupající vodu, neboť právě v této vesnici voda hodně škodila při povodních před sedmi lety. „Když to vidím, mám znovu před očima tu hrůzu. S pomocí známých jsme nastěhovali do patra vše, co jsme mohli, a teď s hrůzou čekáme, co bude dál,“ řekla dopoledne jedna z obyvatelek obce.

„Celou noc jsme se nezastavili. V Tajanově, Lubech i na dalších místech jsme čerpali vodu a stavěli na ohrožená místa pytle s pískem. V pracích pokračujeme i během neděle,“ uvedl velitel SDH Klatovy Pavel Lajpold.

V neděli v poledne byl na Úhlavě v Tajanově stále vyhlášen stav ohrožení, pohotovost byla vyhlášena na Ostružné v Kolinci a bdělost na Otavě v Sušici. Všechny řeky klesaly.

Ještě horší situace je na jihu Čech, kde si povodňová situaci vyžádala vyhlášení stavu nebezpečí. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola stav nebezpečí vyhlásil dnes v 10.00 pro obce s rozšířenou působností Písek, Prachatice, Strakonice a Vodňany. Trvat bude až do půlnoci 5. července.

Voda už zaplavila kilometry silnic

Podle dopravních informací Policie ČR je kvůli zaplavení uzavřená od půl deváté místní komunikace mezi Radošovicemi a Strakonicemi. Uzavřená je z důvodů povodní od půl čtvrté ráno i silnice ve směru na Vimperk v celkové délce asi 12 kilometrů. Na Strakonicku to začíná Zlešicemi a pokračuje dál přes Malenice. Už od jedné hodiny v noci se nedá projet ani silnicí vedoucí přes Bavorov a Truskovice a dál na Strunkovice nad Blanicí.

Hejtman Jihočeského kraje svolal protipovodňovou komisi

České Budějovice - Povodňovou situaci v Jihočeském kraji bude řešit Bezpečnostní rada kraje a Krizový štáb. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola je svolal na dnešní osmou hodinu na krajský úřad.

Podle informací složek integrovaného záchranného systému je zatím nejhorší situace na rozhraní Strakonicka a Prachaticka. Největší starosti dělá Husinecká přehrada, ze které aktuálně odtéká 120 m3 vody. V noci hasiči evakuovali obyvatele z ohrožených domů ve Strunkovicích nad Blanicí, Husinci, České Lhotě u Dívčic, Jaronicích u Dubného, Těšovicích, Čkyni, Bavorově, Volyni. Ve Vitějovicích byl evakuován dětský tábor (40–50 osob)). Nařízena byla evakuace kempů podél řeky Otavy.

Meteorologové jsou v optimistických předpovědích opatrní. Podle nich se situace může opakovat. I dnes odpoledne a večer se mohou tvořit bouřky, při kterých může v nejhorším případě opět spadnout 20–40 mm srážek. Po dnešní osmé hodině ranní by měli mít meteorologové k dispozici aktuální výpočty.

Bc. Kateřina Koželuhová, tisková mluvčí

Předpověď počasí na neděli:

Oblačno až zataženo na většině území občas déšť nebo přeháňky. Místy, zejména na Moravě nebo ve Slezsku, bouřky. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 stupňů Celsia. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 metrů za sekundu, v bouřkách přechodně zesílí.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

28.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Jednání Poslanecké sněmovny
AKTUALIZUJEME
16 33

Sněmovna si volí předsedu. Šéfem imunitního výboru se stal komunista

Jana a Petr Nečasovi
AKTUALIZOVÁNO
9 8

Odsouzená měla na Nečase nezdravý vliv a radila jí i kartářka, uvedla soudkyně

Konec modelky: chtěla slávu, skončila ve vězení

Místo světových přehlídkových mol vězení. Takový osud potkal modelku Sarah CH. (24 let) z Karvinska, kterou ve středu Krajský soud v Ostravě poslal na pět a půl roku za mříže.

AKTUALIZOVÁNO

Člen ANO převedl pozemky na tchýni, městská firma je pak koupila za pětinásobek

Opoziční politici z ODS upozornili na další podezřelé nákupy městské akciové společnosti Služby města Pardubic. Ty měly v roce 2016 nakoupit za více než pět milionů korun lesní pozemky u Černé za Bory, které pouhý rok předtím koupil v dražbě člen představenstva SmP a štědrý přispěvatel hnutí ANO Karel Hron za 959 tisíc. ANO přitom vede radniční koalici. 

Opilí bratři dostali za napadení muže v metru podmínku

/VIDEO/ Bratři Miloslav a Jaroslav Smetanovi (24 a 22 let) napadli letos v červnu cestujícího v metru, který je upozornil na neslušné chování. U soudu za to dostali osmnáctiměsíční podmínku s odkladem na tři a půl roku.

Mladič je vinný z válečných zločinů v Jugoslávii, dostal doživotí

Generála bosenskosrbské armády Ratka Mladiče uznal Mezinárodní trestní tribunál vinným za zločiny spáchané během války v bývalé Jugoslávii v letech 1992 až 1995. Za své činy dostal doživotí. Vynesení rozsudku se protáhlo kvůli Mladičovým údajným zdravotním problémům. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT