Smědá v Předláncích na Liberecku i Bečva u Teplic nad Bečvou na Přerovsku se dostaly na třetí stupeň kolem půlnoci. Krátce před 06:00 hladina Smědé klesla na úroveň druhého povodňového stupně. Mírně klesla i hladina Bečvy, ale i po 06:00 zůstávala na třetím stupni. Na Liberecku již budou podle ČHMÚ srážky slábnout, ale v Beskydech bude s různou intenzitou pršet zřejmě až do večera.

Online reportáž

"V oblasti Beskyd intenzivně prší. Na stanici Nýdek, Filipka spadlo za uplynulých šest hodin přes 50 milimetrů srážek (50 litrů na metr čtvereční). Déšť bude v této oblasti pokračovat i v dalších hodinách, do večera může napršet dalších 30 milimetrů," oznámili pracovníci ČHMÚ kolem 05:30. V zasažené oblasti bude podle nich docházet k rychlým vzestupům hladin řek.

Pozornost vodohospodářů i obcí podél toku vyžaduje především řeka Olše. Její hladina stoupala poměrně rychle. Ve 4 hodiny dosáhla 1. stupně povodňové aktivity a chvíli po 7. hodině 3. stupně. Už ve středu se na případné vylití vody z koryta začali připravovat v Českém Těšíně. Olše se jako jediná řeka před 12:00 držela na třetím, a stoupala. Od dosažení třetího stupně Olše stoupla do poledne o více než půl metru.

Stále hrozí extrémní srážky

Výstraha před extrémními srážkami platí podle ČHMÚ pro severovýchodní cíp Pardubického kraje, sever Olomouckého kraje a západní část Moravskoslezského kraje do dnešního poledne a pro východní část Zlínského a Moravskoslezského kraje až do dnešních 18:00.

V severovýchodní části Zlínského kraje a východní části Olomouckého kraje také platí výstraha před nejvyšším stupněm povodňové aktivity, a to až do odvolání. Výstrahy před nižšími stupni povodňové aktivity, nebo silnými srážkami platily dopoledne také v dalších oblastech zmíněných krajů a rovněž v Libereckém, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji.

Uzavřené silnice i pytle s pískem


Vydatně v Česku pršelo již od středečního rána. Stoupaly hlavně hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě republiky. V Libereckém a Zlínském kraji byly kvůli zaplavení uzavřeny některé silnice. Nejhorší situace byla ve středu asi ve Zlínském kraji na Vsetínsku a Zlínsku. V Ústí u Vsetína voda zaplavila deset rodinných domů. Kvůli obavám z další povodňové vlny lidé v obci plnili pytle pískem, aby je umístili na krizová místa.

Rozvodněná řeka - ilustrační foto
Na severu Čech stoupají po vydatném děšti řeky. Pršet bude i dál

Řeka Bečva v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku v noci na dnešek kvůli vydatným dešťům dosáhla třetího stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení. V časných ranních hodinách už ale hladina Bečvy v Teplicích díky ustávajícím dešťovým srážkám začala mírně klesat.

V nedalekých Dluhonicích na Přerovsku byla dnes ráno Bečva na druhém povodňovém stupni ze tří. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu. Hasiči v Olomouckém kraji zatím evidují několik výjezdů k zatopeným silnicím či domům. Ve středu večer zasedly i protipovodňové štáby.

Hladina řeky Bečvy v Teplicích nad Bečvou dnes před 06:30 dosahovala 412 centimetrů, přičemž třetí povodňový stupeň je tam vyhlašován při 400 centimetrech. V noci přístroje na řece Bečvě v Teplicích zaznamenaly i 425 centimetrů. V Dluhonicích u Přerova má hladina Bečvy 504 centimetrů a platí tam druhý povodňový stupeň, který byl vyhlášen při 450 centimetrech. Hladina Bečvy v Dluhonicích ráno stagnovala.

U obce Ústí nedaleko Teplic nad Bečvou voda z Bečvy ve středu pozdě večer zaplavila silnici číslo 439, a ta proto musela být uzavřena. Uzavírka podle informací Ředitelství silni a dálnic ČR zatím stále platí.

V Rožnově pod Radhoštěm museli kvůli rozvodněné řece uzavřít zaplavenou základní školu. Mluvčí radnice Tomáš Gross ČTK řekl, že velké škody bude mít také pivovar a některé cesty jsou podemleté. "Město zdarma půjčuje vysoušeče a přistavuje kontejnery na úklid, protože na komunikacích je bahno," uvedl. V Ústí u Vsetína, kde byla ve středu Senice na třetím povodňovém stupni, začali odčerpávat voda ze sklepů. Zaplaveno tam bylo deset rodinných domů.

Zaplavené hřiště a zatopené sklepy

V sousedním Olomouckém kraji rozvodněné hladiny řek postupně klesají. Voda v Ústí zaplavila hřiště a natekla do několika sklepů. "Jelikož se v této oblasti nejedná o první případ, jsou již místní obyvatele včas připraveni a nedošlo k žádným škodám či újmě na zdraví," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. V obci Špičky na Přerovsku hasiči v noci kvůli hrozbě záplav vypomohli farmářům při přestájení dobytka do bezpečnějších zemědělských objektů.

Ilustrační foto
Na severovýchodě Česka ve středu vydatně zaprší, hrozí povodně

Už ve středu večer na nejrizikovější místa v kraji vyjeli profesionální a dobrovolní hasiči, kteří měli za úkol postavit hráze z pytlů. Kritická je situace v okolí řeky Bečvy mezi Teplicemi a Přerovem, která se na několika místech vylila z koryta. "V Týně nad Bečvou bylo krátce před 02:30 rozhodnuto o navýšení hrází pomocí dalších pytlů s pískem, aby byla zajištěna bezpečnost pro obyvatele chat," podotkl Hošák.

Ve Starém Městě na Šumpersku voda ve středu odpoledne částečně zatopila silnici v jedné z ulic. Na Jesenicku v České Vsi hasiči ve středu odčerpali vodu z domů, která přitekla z okolních polí.

Ilustrační foto
V Rožnově zůstane kvůli vodě zavřená Základní škola Videčská

Kvůli vydatnému dešti a stoupajícím hladinám vodních toků byly v Olomouckém kraji zvýšeny počty hasičů na stanicích. Další členové hasičského sboru mají od středečního odpoledne pohotovost, aby mohli v případě potřeby pomoci sloužícím kolegům.

Hladiny řek stoply i na Pardubicku

Po vytrvalém dešti stouply hladiny některých řek v Pardubickém kraji. Druhého povodňového stupně dosáhla Novohradka v Úhřeticích, v Luži již klesla na první stupeň. Nejnižší stupeň povodňové aktivity vodohospodáři evidují také Chrudimce v Přemilově a v Hamrech, vyplývá z údajů podniku Povodí Labe.

Řeky na všech místech zřejmě kulminují, někde se již snížily. To je případ Doubravy v Pařížově, která po 6:00 klesla pod hranici prvního povodňového stupně. Voda stékající ze svahu ve středu zaplavila ulici K Májovu v Chrudimi. Profesionální i dobrovolní hasiči ji několik hodin odčerpávali pomocí plovoucích čerpadel.

Situace na severu Čech

V severních Čechách se zase voda na Frýdlantsku vylila do luk a zaplavila dvě silnice třetí třídy. Řeky v Libereckém kraji dál klesají. I Smědá v Předláncích na Frýdlantsku už je na prvním povodňovém stupni. V noci tam řeka dosáhla třetího stupně, když překročila hranici 240 centimetrů. Aktuálně tam ale hladina klesla na pod 220 centimetrů, což je hranice pro druhý povodňový stupeň.

Rozvodněný potok Rokytenka ve vsetínské místní části Rokytnice ve středu 22. května 2019 zaplavil chodníku u zimního stadionu Na Lapači.
VIDEO: V Ústí voda vyplavila deset domů, v Horní Lidči se protrhla hráz

Řasnice ve Frýdlantu klesla na první povodňový stupeň už před 07:00. Voda se na Frýdlantsku vylila jen do luk, zaplavené jsou stále dvě silnice třetí třídy z Černous na Boleslav a na Ves. ČTK to řekl starosta Černous Miroslav Richter (Pro obec Černousy).

"Vypadá to pořád stejně už asi 12 hodin, zaplavené určitě budou nejméně do oběda, opadá to pomalu," řekl starosta. Na Frýdlantsku už ale přestalo pršet a chvílemi se objevuje i sluníčko, potoky a řeky se pomalu vrací do normálu. Pohotovost už mohli odvolat v Hejnicích. "Po dvou dnech konečně vidíme i hory," poznamenal starosta Jaroslav Demčák (Za lepší Hejnice).

Ještě v noci byli hasiči na Frýdlantsku kvůli vodě v pohotovosti. "Na Frýdlantsku dobrovolné jednotky přes noc pravidelně prováděly monitoring vodních toků. Došlo i na pytlování, když se voda v Předláncích blížila ke garáži a jednomu obytnému domu. Použito bylo 200 pytlů, dalších 150 měli hasiči v záloze. K žádnému zaplavení obytných budov ani evakuaci nedošlo," řekla mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Hasiči také přes noc vyjížděli k několika popadaným stromům u Jablonného v Podještědí a Svoru.

Voda pomalu ustupuje a vrací se zpět do koryta. Obyvatelé Rajnochovic na Kroměřížsku však ještě nemají vyhráno. V tuto chvíli stále prší. Cesta z Rajnochovic na Troják, stejně jako opačným směrem, je až do ranních hodin uzavřená.
Hladiny řek se pomalu vrací do normálu. Pršet má však i nadále