Počet úseků řek na nejvyšším povodňovém stupni dnes ráno klesl podle údajů Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ) na 16, ve středu jich ještě byly více než dvě desítky. Dnes by se již stav toků neměl příliš měnit, přestože se místy objeví přeháňky i bouřky.

Stupeň ohrožení

Nejvíce úseků na stupni ohrožení je v severních Čechách, a to celkem sedm. Konkrétně Labe je na nejvyšším stupni v Děčíně, Ústí nad Labem a Mělníku. Dalších šest úseků na třetím stupni je na jihu Čech, například na Blanici, Nežárce, Lužnici či Vltavě. Sama Vltava dosahuje stupně ohrožení na čtyřech místech – na jihu Čech v Českém Krumlově, ve středních Čechách v Praze – Chuchli a Vraném a na severu Čech ve Vraňanech.

Podle Povodí Labe hladina řeky v Ústí nad Labem a Děčíně kulminuje na úrovni 10,7 metru, a v Litoměřicích dokonce začala voda zvolna klesat. ČHMÚ upřesnil, že Labe v Ústí nad Labem dosáhlo vrcholu ve středu ve 21:00 při stavu 10,72 metru a průtoku 3710 kubíků za vteřinu a v Děčíně dnes v 01:00 při stavu 10,7 metru a průtoku 3900 kubíků.

Snížené riziko

Meteorologové sdělili, že voda na Labi klesá i v Mělníku. Díky tomu se snížilo riziko protržení hráze, která chrání městské části Pšovka a Mlazice. Při protržení by podle starosty Ctirada Mikeše (ČSSD) vznikla třímetrová vlna, která by v Mlazicích zalila asi 350 nemovitostí do výšky pěti metrů. Ve středu ráno intenzivně prosakoval 100 metrů dlouhý úsek hráze, ale v průběhu dopoledne se val podařilo zpevnit. Dnes se hráz dále opravuje a do Mělníka dorazí specialisté, kteří val po technické stránce prozkoumají. V pátek bude město jednat o návratu lidí domů.

Takové štěstí však neměly Nové Kopisty, které v noci na dnešek zaplavila voda, když se protrhla provizorní hráz u Terezína na Litoměřicku. Voda přitekla ze dvou stran, v několika domech je až metr vody, řekla starostka Terezína Růžena Čechová. Obyvatelé Nových Kopist byli vyzváni k evakuaci, většina ale zůstala. Samotný Terezín až na několik okrajových ulic zůstal zatím velké vody ušetřen.

Evakuace 11 tisíc lidí

Právě sever Čech nyní zřejmě trápí velká voda nejvíc. Jen v Ústeckém kraji bylo kvůli záplavám evakuováno zhruba 11.000 lidí a asi 7500 domácností je bez elektřiny. Někteří lidé přišli také o dodávky plynu, protože odběratele v regionu plynaři preventivně odpojují, i když ne v takové míře jako dodavatelé elektřiny.

Neprůjezdné je pro automobily údolí Labe mezi Litoměřicemi, Ústím nad Labem a Děčínem. U Veltrus je na dálnici D8 uzavřen most přes Vltavu pro kamiony s váhou nad 12 tun a je uzavřen Exit 68 ve směru na Ústí. Vlaky jezdí se zpožděním, až o víkendu by mohla být doprava na železnici plynulejší. Městskou hromadnou dopravu mezi oběma břehy Labe nahrazuje v Ústí nad Labem a Děčíně kyvadlová vlaková doprava.

V Praze se otevírají stanice metra

V jiných oblastech se postupně vrací situace do běžného stavu. Třeba v Praze se postupně otevírají stanice metra, což značně ulehčí dopravě v metropoli. Podle primátorského náměstka Tomáše Hudečka by průtok ve Vltavě mohl do soboty klesnout na 1500 metrů krychlových za sekundu, řeka by se tak mohla dostat na druhý povodňový stupeň. Podle Hudečka přehrada Orlík nyní vypouští více vody, než kolik do ní přitéká. Tím by se měla vytvořit rezerva pro případ, že by začalo znovu pršet.

Od dnešního rána jezdí metro C mezi stanicemi Háje a Hlavní nádraží a mezi Kobylisy a Letňany. Mezi Muzeem a Kobylisy jezdí náhradní autobusy X-C. Na linkách A a B se jezdí po celé trase, ale metro nezastavuje na A ve stanicích Malostranská a Staroměstská a na trase B ve stanicích Palmovka, Invalidovna, Křižíkova a Florenc. O zprovoznění dalších stanic se má rozhodnout po dnešní kontrole průsaků vody ve stanici linky C Nádraží Holešovice.