Desítky lidí už musely opustit domovy, tisíce domácností jsou bez proudu. Potíže jsou v železniční dopravě. Některé firmy musely omezit výrobu. Pojišťovny očekávají následkem povodní desítky tisíc škod v řádu miliard korun. V noci má dál pršet. Večer či v noci by mohla kulminovat řeka Moravy ve Zlínském kraji.

Stav nebezpečí

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák odpoledne vyhlásil stav nebezpečí pro Kroměříž, Vsetín, Rožnov pod Radhoštěm, Otrokovice, Valašské Meziříčí, Uherské Hradiště a jejich okolí. Platí až do 24. května. Stav nebezpečí byl vyhlášen již v pondělí na Hranicku a Přerovsku, od 21:30 bude platit i na Karvinsku a Bohumínsku. V Ostravě se sejde poprvé v souvislosti s nynějšími povodněmi krajský krizový štáb.

Podle vodohospodářů v noci na úterý některé řeky klesaly tak rychle, že dosáhly i druhého stupně povodňové aktivity. Vlivem nočních srážek ale začaly v ranních hodinách opět stoupat. Většina z nich začala odpoledne opět klesat včetně Olše, jejíž hladina se na horním toku zvýšila do 12:00 zhruba o metr. Na Olši ale stále platí třetí povodňový stupeň.

V Kojetíně se stav zhoršuje

Situace se pomalu zlepšuje i v Ostravě. Lidé z povodněmi nejhůře postiženého ostravského obvodu Slezská Ostrava, kteří museli opustit domovy, by se mohli vrátit zpět na přelomu týdne. Voda vyhnala asi 120 lidí. Naopak zhoršení stavu zaznamenali v Kojetíně, voda z řeky Moravy, do které se Bečva vlévá, se ve městě dostala do několika domů. Voda dále způsobuje problémy zhruba dvacítce obcí na Hranicku, které jsou bez pitné vody. V dalších městech Přerovska je už ale situace stabilní.

Také hladina řeky Moravy na dolním toku jde stále nahoru. Už v pondělí byl ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku vyhlášen třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Na Břeclavsku by se mohla začít rozlévat voda z Kyjovky. V Lanžhotě proto kolem 18:00 povodňový štáb rozhodl namontovat mobilní protipovodňovou zábranu.

Od noci je mimo stupeň povodňové aktivity Vsetínská Bečva, Vsetínsko ale místo záplav začínají ohrožovat sesuvy podmáčené půdy. Škody, které na Vsetínsku nenapáchala velká voda, tak mohou způsobit pohyby půdy.

První případy rabování?

Záplavy přidělávají práci energetikům, železničářům a policistům, kteří v pondělí v Ostravě už zasahovali u pokusu vloupat se do částečně zatopeného domu. Díky oznámení občanů ale policisté tři podezřelé zadrželi. Zda šlo o rabování, neupřesnili. Odpoledne hasiči zachránili dva lidi, kteří uvízli v chatce v Ostravě-Svinově Dubí. V celém Moravskoslezském kraji Přerovsku a na Vsetínsku nadále trvá kalamitní stav, vyhlášený energetiky v pondělí. V regionu je bez elektrické energie asi 7000 domácností.

Desítky poruch na vysokém napětí řeší i v okresech Valašské Meziříčí, Bohumín a Přerov. Energetici museli kvůli zvýšené hladině řeky vypnout některé distribuční trafostanice. V Přerově je mimo provoz zaplavená teplárna, bez tepla a teplé vody zůstalo asi 40.000 obyvatel města. V částech Ostravy trvají poruchy dodávky tepla a teplé vody kvůli desítce zatopených výměníkových stanic.

Kritická je situace v Bohumíně, kde jsou ohroženy dvě trafostanice. Pokud by byly zaplaveny, byla by velká část města s 23.000 obyvateli bez energie. Zatím jsou ale v provozu a situaci se tam podařilo kolem poledne stabilizovat.

Stovky pojistných případů

Železničáři mají více práce zejména na severu Moravy, odpoledne se jim ale podařilo obnovit provoz na většině uzavřených tratí. Částečně otevřeli uzavřený úsek Svinov - Polanka nad Odrou na hlavním koridoru mezi Prahou a Ostravou. Zcela se podařilo zprovoznit i trať z Bohumína na Slovensko. Pojišťovací ústavy již evidují od klientů první stovky pojistných událostí. Lidé podle nich však začnou hlásit škody hromadně až v příštích dnech po uklidnění situace.

POVODNĚ 2010

Některé firmy na Karvinsku i v úterý omezily provozy. Bohumínská ŽDB Group odstavila některé závody, nevyráběl bohumínský Bekeart. Desítkám lidí z Karvinska vyhrožují firmy výpovědí, pokud jim nepředloží potvrzení, že se nemohli dostat kvůli záplavám do práce. Zlínský kraj už vyčlenil obětem povodní pět milionů korun, musí je ale ještě schválit krajské zastupitelstvo. Další peníze uvolní hejtmanství až po sečtení škod. Státní rozpočet počítá pro podobné krizové situace se 100 miliony korun, vláda má případně k dispozici i 3,65 miliardy korun ve vládní rozpočtové rezervě. Podle ministra obrany Martina Bartáka finanční požadavky spojené s povodněmi už ale překročily vládou uvolněných 50 milionů a budou muset být poskytnuty další peníze.

V Troubkách voda klesá, v obci zůstala asi tisícovka obyvatel

Voda v zaplavené obci Troubky na Přerovsku od odpoledne klesá, podle místostarostky Vladimíry Hanzlíkové se hladina na některých místech snížila až o půl metru. Zhruba 500 obyvatel zaplavené obce využilo možnosti evakuace, někteří odjeli sami k příbuzným. Ve vesnici zůstala asi tisícovka lidí, obecní úřad jim nabízí rozvoz balené vody a potravin, řekla ČTK místostarostka.

Podle ní mohli lidé využít možnosti evakuace do 17:00. "Prostřednictvím našeho SMS systému jsme obeslali lidi, aby nám dali vědět, kdo ve vesnici zůstal a zda má zájem o vodu a potraviny. Nemůžeme totiž klepat na každé okno," uvedla místostarostka. Podle prvotních odhadů voda zaplavila minimálně ve sklepech zhruba 80 procent domů. Oproti povodním v roce 1997 však vystoupala o několik desítek centimetrů níže.

"Tehdy byla situace dramatičtější, nyní jsme byli lépe informováni a i pomoc byla koordinovanější. Přesto to lidé nesou těžce. O to hůře, že to zažívají opakovaně," doplnila Hanzlíková.

Přečtěte si: V Troubkách pokračují evakuace, stovky domů pod vodou (FOTOGALERIE)

Obyvatelům obce již nabízejí pomoc první dobrovolníci, kromě soukromých osob i organizace. "Někteří chtěli přijet už o víkendu, ale my nevíme, jestli do té doby voda vůbec opadne," doplnila místostarostka. Brzy je také ještě na přesné odhady škod. Podle všeho by ale neměly být zaplaveny obecní byty, kde se voda dostala jen do sklepů, dvora a chodeb. Rovněž v kulturním domě povodeň poškodila jen suterénní prostory. Škody na komunikacích budou zřejmé až poté, co voda opadne. Obec vyzvala obyvatele k dobrovolné evakuaci po půlnoci. Voda z Bečvy ji nakonec zaplavila téměř celou. Podle informací hejtmanství voda v obci místy dosahovala až 1,3 metru.

Ve vodou zasažené obci pomáhali profesionální a dobrovolní hasiči, policisté i záchranný útvar z Hlučína. V evakuačních centrech v Oplocanech a Tovačově je lidem k dispozici například psycholog HZS Olomouckého kraje, první pomoc přivezli i pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc či Českého červeného kříže. Krajská bezpečnostní rada koordinuje pomoc občanům s cílem zajistit evakuovaným zásobování stravou. Mluvčí hejtmanství Ivo Heger už dopoledne ČTK řekl, že krajský úřad dnes ráno sestavil tým, který bude mapovat škody kvůli sestavování požadavků na pomoc od státu.