Na anonymní udání tam začali vyšetřovat nebývalý případ týrání zvířat. „Naši pracovníci na místě objevili 237 uhynulých a 115 živých prasat,“ vyčíslil ředitel krajské veterinární správy Jiří Šulc.

Veterináři budou zvířata nyní vyšetřovat. Pitva už byla zahájena ve středu, ve čtvrtek by měly být známé výsledky. Podle některých informací se prasata kvůli nedostatku krmení požírala navzájem.

Půjde o to, jestli byla zvířata nemocná, pošla hlady nebo kvůli zanedbané péči. Majitel chovu František Jekl tvrdí, že prasata zemřela na průjmové onemocnění, dyzenterii. „Krmil jsem je, ale ona hubla a nakonec pošla. Krmení měla ale dostatek,“ řekl František Jekl. Na otázku, proč vše nechal zajít tak daleko uvedl, že na odvoz uhynulých zvířat neměl peníze.

Podle informací Deníku měl pohledávky u dlužníků ve výši přibližně tři čtvrtě milionu korun. „Do této situace mne dostaly ceny prasat,“ přiznal Jekl, který získal chov za transformační podíly, které postupně vyplácí.

Případ řeší i policie

Z čeho odvoz prasat do kafilerie ve Věži na Havlíčkobrodsku zaplatí, majitel prasat zatím neví. „Vůbec nevím, kolik tam toho má. Uvnitř jsem totiž nebyl. Majitel mne tam nechce pustit,“ dodal Zdeněk Miksa ze společnosti Asap, která odvoz uhynulých prasat na místě zajišťuje., podle kterého je úhyn prasat v Brzkově největší za poslední dobu na celém Jihlavsku.

Veterináři úhyn zvířat v bývalém zemědělském družstvu nyní prošetřují a budou ho dále sledovat.

Vinou toho, že majitel zvířat neplnil veterinární zákony a zákon na ochranu zvířat, hrozí mu pokuta maximálně deset tisíc korun. „Kdyby se jednalo o podnikatele, může to být až půl milionu korun,“ upřesnil Šulc.

„Když jsem včera slyšel, co se v Brzkově stalo, myslel jsem, že budou zvířata na utracení, ale nejsou,“ nastínil další postup ředitel krajské veterinární správy. „Budeme sledovat jejich stav a budeme chtít po chovateli, aby je krmil. Nebudeme tlačit na to, aby byla prasata zabavena,“ doplnil Jiří Šulc.

Případ ovšem řeší rovněž policie. „Prasata s největší pravděpodobností pošla hlady,“ řekla mluvčí jihlavské policie Jaroslava Slavíková. „Se sedmatřicetiletým majitelem chovu z Havlíčkobrodska jednáme. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu týrání zvířat, za které mu hrozí až jeden rok odnětí svobody,“ doplnila Jaroslava Slavíková.

Zpravodajové Deníku